Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 17:20

NAKA vyšetruje podozrivý tender na obrane. Sú v ňom firmy blízke Výbohovi a Hoľkovi

Firma Willing získala zákazku na systém, ktorého výrobe sa pred tým nevenovala.

NAKA vyšetruje podozrivý tender na obrane. Sú v ňom firmy blízke Výbohovi a Hoľkovi
Zdroj: TASR

Protikorupčná jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), na podnet Najvyššieho kontrolného úradu, prešetruje zmluvu za 1,37 milióna eur. Inofrmuje o tom šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Pozrite si aj v HNtelevízii rozhovor s Jánom Hoľkom zo začiatku júna 2018:

​Podozrenia sa týkajú utajeného armádneho kontraktu na dodávku systému, ktorý získala firma Willing. Tú zakladal podnikateľ blízky Smeru Miroslav Výboh, ten však tvrdí, že s firmou už nič nemá. „Koncom roku 2011 som akcie v spoločnosti Willing predal a prestal som v nej byť aktívny,“ povedal v roku 2011 pred pražským súdom. 

NKÚ podozrieva obchod z “nezákonného obchádzania zákona o verejnom obstarávaní zo strany predstaviteľov ministerstva s možnou trestnoprávnou zodpovednosťou.”

Firma Willing na obrane poskytovala predovšetkým servis ruským stíhačkám. V rezorte však získala aj ďalšiu zákazku, na ktorú v roku 2016 upozornil zavraždený novinár Ján Kuciak. Je to práve zákazka, ktorú teraz vyšetruje NAKA. 

Za 1,37 milióna eur mala táto firma podľa Kuciakových informácií získať zákazku na systém "Záznam činnosti operátora“ a to aj napriek tomu, že sa podobným systémom pred tým nevenovala. "V skutočnosti ho pritom zabezpečovala spoločnosť R-SYS, firma Willing bola len sprostredkovateľom," písal Kuciak v roku 2016.

Firma R-SYS sa do tendra na zabezpečenie systému zapojila tiež, s ponukou 599-tisíc ho však nezískala, stala sa však subdodávateľom pre Willing. Denník N píše, že konateľom a spolumajiteľom spoločnosti R-SYS bol v minulosti dnešný šéf úradu ministerstva obrany Ján Hoľko (nominant SNS). Do tendra na zabezpečenie systému sa mala zapojiť aj firma Ales, ktorá ponúkla ešte nižšiu ponuku ako R-SYS, zákazku však tiež nezískala. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.