Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 00:00

Novela o policajtoch narazila na múr kritiky

Z Úradu vlády nečakane stiahli kontroverznú novelu zákona o zmene voľby policajného šéfa.

Novela o policajtoch narazila na múr kritiky
Zdroj: TASR

Iniciatíva rezortu vnútra na čele s Denisou Sakovou, podľa ktorej by minister nemal mať hlavné slovo pri voľbe a odvolávaní policajného prezidenta, má podľa opozície, ale aj neziskoviek svoje diery. Novelu mali včera prerokovať počas zasadania vlády, no nakoniec sa politickí partneri na koaličnej rade dohodli novelu z programu stiahnuť. HN sa v otázkach a odpovediach bližšie pozreli na problematiku a posvietili si na pozitíva, ale aj negatíva samotnej novely.

Aké zmeny čakajú voľbu prezidenta Policajného zboru?
Po starom mal hlavné slovo pri voľbe a odvolávaní policajného šéfa minister vnútra. Po aplikovaní novely z dielne rezortu by tak mal minister urobiť až na základe výberu odbornej komisie a odporúčania branno-bezpečnostného parlamentného výboru. Samotná komisia sa skladá zo siedmich členov, ktorých vyberajú minister vnútra, generálny prokurátor, policajný prezident, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie policajného zboru a odborári. „Z vhodných uchádzačov určených komisiou vyberie minister vnútra najmenej troch kandidátov, ktorých predloží výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť na verejné vypočutie. Ak komisia vyhodnotí ako vhodných na funkciu prezidenta Policajného zboru menej ako troch uchádzačov, minist

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.