Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2018, 00:00

Slovenská Nafta je blízko k ťažbe miliónov kubíkov plynu na Ukrajine

Ak celý projekt odklepne ukrajinská vláda, plynárenská firma môže ročne vyťažiť toľko plynu, koľko spotrebuje za rovnaké obdobie celé Slovensko.

Slovenská Nafta je blízko k ťažbe miliónov kubíkov plynu na Ukrajine
Zdroj: Reuters

Územie na východe Ukrajiny, ktoré bolo posledných niekoľko rokov spomínané najmä v súvislosti s vojenským konfliktom, môže čoskoro slovenskú firmu Nafta povýšiť na významného európskeho hráča.

Spoločnosť podnikajúca v skladovaní a budovaní podzemných zásobníkov zemného plynu tam chce totiž ťažiť na území s rozlohou viac ako 7,5 tisíca štvorcových kilometrov.

Počas najbližších 20 rokov by na Ukrajine chcela vydolovať miliardy kubických metrov zemného plynu. Aktuálne projekt čaká na schválenie ukrajinskou vládou. Jedna z top firiem v slovenskej energetike, spoločnosť EPH Daniela Křetínského, pod ktorú patrí aj Nafta, by tak podľa analytikov ešte viac posilnila svoje postavenie na trhu.

Nafta ako významný hráč

„V súčasnosti projekt čaká na schválenie dohody o prerozdelení produkcie medzi investora a štát, takzvanej production sharing agreement, ukrajinskou vládou,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová o aktuálnej situácii. Dnes skupina EPH intenzívne rokuje o možnosti nadobudnutia majetkového podielu v spoločnosti Yuzgaz B.V., ktorá získala možnosť začať prieskum a následne ťažbu na východe Ukrajiny.

Nafta by sa teda následne stala významným akcionárom spoločnosti. Podľa hovorcu EPH Daniela Častvaja Nafta do projektu vystúpi ako technic

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.