Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 13:24

Mnohí Maďari v Československu čakali pri invázii vrátenie juhu Slovenska Maďarsku

Slováci sa voči príslušníkom maďarskej armády správali nepriateľsky.

Mnohí Maďari v Československu čakali pri invázii vrátenie juhu Slovenska Maďarsku
Zdroj: Archív ÚPN

Maďarských okupantov v auguste 1968 vítali viacerí Maďari žijúci v Československu s maďarskými vlajkami. Mnohí z tam žijúcej maďarskej menšiny totiž dúfali, že maďarské vojská obsadia juh Slovenska, a že ho vrátia Maďarsku, povedali pre denník Magyar Idők niekoľkí maďarskí vojaci, ktorí sa zúčastnili tejto vojenskej operácie.

Slováci sa voči príslušníkom maďarskej armády správali nepriateľsky, uviedli maďarskí príslušníci okupačných vojsk. Podľa nich československí Maďari museli byť sklamaní, pretože maďarské vojská mali za úlohu iba stabilizovať sovietsku moc u severného suseda Maďarska.

Do operácie vojsk Varšavskej zmluvy nasadili 8. streleckú divíziu s počtom 11-tisíc vojakov zo Zalaegerszegu. Jednotka so 155 pancierovými a 2000 ďalšími vozidlami okupovala vyše dva mesiace územie s rozlohou 11 500 kilometrov štvorcových.

V akcii nazvanej Vojenské cvičenie Zala zahynuli štyria maďarskí vojaci, žiadny z nich však nezomrel pri bojovej činnosti, pripomína denník.

O Alexandrovi Dubčekovi sme sa v HNtelevízii rozprávali s historikom ÚPN Petrom Jašekom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.