Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Komunistické maniere v Slovákoch zostali naďalej

Sovietska okupácia v našom národe zanechala hlbokú brázdu, no stopa ľavicového socializmu je nám blízka aj po páde bývalého režimu. Myslia si to odborníci.

Komunistické maniere v Slovákoch zostali naďalej
Zdroj: TASR/Miroslav Vojtek

Prešlo polstoročie, odkedy sa v uliciach Bratislavy ozvalo burácanie sovietskych tankov a zazneli prvé výstrely. 21. augusta v roku 1968 slovenské a české hranice prekročili tisícky ozbrojencov „bratských“ spriatelených armád Varšavskej zmluvy. „Tieto vojská u nás demokraciu doslova zadusili,“ opísal situáciu historik Stanislav Sikora.

Operáciu pod krycím názvom Dunaj viedol sovietsky armádny generál I. G. Pavlovskij. „Išlo v podstate o posledný pokus urobiť socializmus sovietskeho typu konkurencieschopný Západu. Keďže tento pokus zlikvidovali naši takzvaní spojenci, spôsobilo to, že socializmus o 20 rokov musel zaniknúť,“ opísal Sikora. Vycúvanie z ideálov sovietskeho socializmu bolo podľa odborníka pravicovým gestom, no zároveň dodáva, že v spoločnosti zostali aj naďalej stopy bývalej ideológie.

„Pretrváva tu v určitých skupinách ešte množstvo komunistických manierov. Staršia generácia musí odísť a mladí azda budú vedieť čo a ako,“ povedal pre HN ostro historik. Sociologička Zuzana Kusá pripúšťa, že roky normalizácie určitú generáciu ovplyvniť mohli. „Zároveň sa v 70. rokoch začali európske procesy v sociálnej politike. Niekto hovorí, že išlo o určitú kompenzáciu, a zalepovali sa občanom oči sociálnou politikou, no je fakt, že sa zaviedli určité univerzálnejšie politiky,“ podčiarkla sociologička.

Zdroj: HN

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.