Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 00:00

ZSE oživili „zakliate“ Malženice: investícia za 400 miliónov je opäť v prevádzke

Slovensko má novú modernú elektráreň. Paroplyn bude slúžiť ako záloha jadra.

ZSE oživili „zakliate“ Malženice: investícia za 400 miliónov je opäť v prevádzke
Zdroj: TASR/H. Mišovič

Dlhodobo rastúce ceny elektriny na burze priniesli nečakaný vývoj v domácej energetike. Pomohli oživiť päť rokov spiaci projekt paroplynovej elektrárne Malženice, jednej z najväčších investícií v slovenskej energetike vo svojej dekáde. V plnom výkone dokážu zabezpečiť elektrinu pre 600-tisíc domácností a slúžiť ako záložný zdroj pre jeden blok jadrovej elektrárne.

Pomohli rekordné ceny

Hlavné dôvody na opätovné sprevádzkovanie Malženíc boli dva. Prvým bola priaznivejšia situácia na trhu s elektrinou. „Keďže dochádza k neustálemu nárastu cien elektrickej energie, výroba sa opäť stala rentabilnou,“ vysvetlil Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická. Preto vtedajší majiteľ E.ON začal už vlani reálne uvažovať nad návratom do prevádzky. S úspešným oživovaním elektrárne však prišlo ďalšie zlomové rozhodnutie – E.ON sa rozhodol túto elektráreň predať. Do svojho portfólia odkúpil stopercentný podiel v obchodnej spoločnosti prevádzkujúcej Malženice slovenský energetický gigant ZSE.

Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida vysvetlil, že paroplynová elektráreň v Malženiciach patrí k najmodernejším a najflexibilnejším zdrojom na Slovensku. Jej prevádzka je podľa neho pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.