Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2018, 00:00

Podarí sa im predbehnúť Most a dostať sa do parlamentu? Pozrite si vývoj preferencií SMK

V novej časti seriálu o preferenciách politických strán sme sa pozreli na stranu SMK-MKP.

Podarí sa im predbehnúť Most a dostať sa do parlamentu? Pozrite si vývoj preferencií SMK
Zdroj: TASR

V parlamentných voľbách v roku 2016 získala strana SMK-MKP 4,04 percenta hlasov a už tretíkrát v rade sa nedostala do Národnej rady. 

Strana, ktorá bola súčasťou koalície počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu, absentuje v parlamente od roku 2010. Po odchode Bélu Bugára a založení konkurenčného Mosta-Híd nedokázala SMK prekročiť hranicu 5 percent v žiadnych voľbách. 

Pred rozkolom v strane sa volebné výsledky pohybovali okolo hranice 10 percent. Vo voľbách v roku 2006 získala SMK 11,68 percenta hlasov. V tom čase bola štvrtou najsilnejšou stranou na Slovensku. Na niekdajšie výsledky však už nadviazať nedokázali ani pod vedením Pála Csákyho či Józsefa Berényiho.

Po neúspechu v parlamentných voľbách sa vzdal funkcie predsedu József Berényi. Strana si na sneme v júni 2016 za nového lídra zvolila Józsefa Menyhárta.

Preferencie SMK sa však ani po zmene vo vedení nedostali nad vytúženú hranicu 5 percent, ktorá by ich poslala do parlamentu. 

Najvyššiu podporu mala strana v novembri 2016, kedy jej agentúra Focus namerala 4,4 percenta. Najnižšie preferencie zaznamenala SMK v prieskume agentúry AKO z marca 2017. Strana sa v tom čase prepadla na 2,2 percenta. 

V súčasnosti sa podpora SMK pohybuje na hranici štyroch percent v prieskumoch Focusu. Podľa agentúry AKO sú však preferencie strany nižšie a pohybujú sa okolo troch percent.  

Václav Hřích z agentúry AKO komentoval v HNtelevízii aktuálny vývoj preferencií:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.