Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2018, 09:28

Prieskum: Smer si pozície drží, pokles však zaznamenal Most

Preferencie politických strán nezaznamenali v auguste výraznejšie posuny.

Prieskum: Smer si pozície drží, pokles však zaznamenal Most
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Ak by sa voľby konali v auguste, vyhral by ich Smer s 21,4 percentami. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorý reflektuje udalosti posledných týždňov.

Aj napriek kauze únosu Vietnamca si Smer oproti júnovému prieskumu agentúry polepšil o 0,4 percentuálneho bodu.

Na druhom mieste by skončila SaS so ziskom 15,7 percenta hlasov (nárast o 0,2 percentuálneho bodu). Na treťom mieste by s 11 percentami skončila SNS. Tá si oproti júnu polepšila o 0,8 percentuálneho bodu.

Za národniarmi nasledujú kotlebovci. Tým by svoje hlasy odovzdalo 10,9 percenta voličov. Oproti júnu je to pokles o 0,2 percentuálneho bodu.

Rast kollárovcov

Piatou najsilnejšou stranou je podľa prieskumu Sme rodina, ktorá si od júna polepšila o percento a získala by 10,3 percenta hlasov. 

Obyčajní ľudia zaznamenali pokles o 0,2 percentuálneho bodu a získali by 8,4 percenta hlasov.

V parlamentne by bolo aj KDH, ktoré však od posledného prieskumu agentúry AKO zaznamenalo pokles o 1,1 percenta a získalo by 6,1 percenta hlasov.

Pokles Mosta-Híd

Tesne nad hranicou zvoliteľnosti by skončil aj Most-Híd so ziskom 5,3 percenta hlasov, čo je od júna pokles o percento.

Nasledovali by nové subjekty - Progresívne Slovensko (4,1 percenta hlasov) a SPOLU (3,3 percenta). Na tri percentá by sa dostalo aj SMK.

So šéfom agentúry AKO Václavom Hříchom sme sa rozprávali o aktuálnom vývoji preferencií: 

Problém zložiť koalíciu

Súčasná trojkoalícia by vládu už nezložila, mala by len 64 mandátov. Dostatok mandátov by však nemala ani dnešná opozícia v zložení SaS (27), Sme Rodina (17), OĽaNO-NOVA (14) a KDH (10). Tí by mali spolu 68 kresiel. 

Veľmi krehkú väčšinu 77 kresiel by táto široká koalícia mala, ak by k sebe pribrala aj Most-Híd.

Agentúra AKO prieskum robila počas tohto týždňa, v dňoch 15.-17. 8. na reprezentatívnej vzorke obyvateľstva. Rozhodnutých voliť bolo 70 percent respondentov, 17,3 percenta ľudí nevedelo povedať, koho by volilo a 11,2 percenta bolo rozhodnutých nevoliť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.