Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 00:00

Slovenský protischránkový zákon je diamant, inšpiruje Európu, tvrdí známy advokát

O novom protischránkovom zákone sme sa rozprávali s partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrejom Leontievom.

Už rok a pol platí tzv. protischránkový zákon. Jeho základným cieľom bolo, aby štát vedel, s kým reálne obchoduje. Aktuálne sa chystá jeho novela, ktorú časť verejnosti a opozície interpretuje ako demontáž protischránkového zákona.

S partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing, Andrejom Leontievom, sme sa v štúdiu HNtelevízie rozprávali o tom, čo nový zákon prinesie.

Leontiev pomáhal vypracovať tak pôvodný protischránkový zákon ako aj aktuálnu novelu. Zákon sa za rok a pol jeho praxe ukázal ako efektívny, aj keď advokát priznáva viaceré nedostatky.

Práve tie má riešiť pripravená novela, ktorá je podľa Leontieva "čisto technického charakteru." Odmieta preto aj hlasy kritikov, ktorí novelu nazývajú deštrukciou protischránkového zákona a pripisujú ju ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi.

Leontiev to však vyvracia a tvrdí, že novelu kompletne pripravila ešte administratíva Lucie Žitňanskej a pracoval na nej rovnaký tím ľudí, ako pripravoval pôvodný zákon. 

Aj napriek tomu, že si zákon vyžaduje novelizovanie, advokát vyzdvihuje, že náš protischránkový zákon vyzdvihujú aj v zahraničí. Na náš zákon sa pozerajú v Európskej únii, reálne pomáha v Česku a susedných krajinách.

Čo sa bude v zákone meniť a aký vplyv to bude mať na spoločnosti ale aj verejnosť, sa dozviete vo videu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.