Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 09:55

Viac prímestských spojov v kratších intervaloch. V Bratislave a okolí posilnia integrovanú dopravu

V rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja začnú od nedele platiť nové pravidelné cestovné poriadky prímestských autobusov.

V Bratislavskom kraji sa bude od nedele 19. augusta cestovať po novom. V rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK) totiž začnú platiť nové pravidelné cestovné poriadky prímestských autobusov.

Tie budú nadväzovať na cestovné poriadky už posilnených prímestských vlakov, pričom sa zároveň zvyšuje počet vypravovaných vozidiel a časový interval v rannej dopravnej špičke sa znižuje na 7,5 minúty. Spoje budú odchádzať do 23.00 h.

Pravidelné intervalové poriadky

"Ako prví na Slovensku prichádzame s pravidelnými, intervalovými poriadkami prímestských autobusov, čo býva v zahraničí štandardom, aby sme zabezpečili obyvateľom kraja dochádzajúcim do Bratislavy rýchlu, pravidelnú a kapacitne dostačujúcu verejnú dopravu," uviedla v stredu na tlačovej besede Zuzana Horčíková, generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), ktorá je koordinátorom IDS BK.

Nová ponuka cestovania súvisí s neustálym zlepšovaním dopravy, ale uľahčiť cestovanie má už počas nadchádzajúcej výstavby obchvatu D4R7 či rozšírenia diaľnice D1.

"Bratislavský kraj a Bratislavu čaká ťažké obdobie. Chcel by som vyzvať aj tých, ktorí išli naposledy autobusom možno pred 20 rokmi, aby ich vyskúšali. Autobusy už vyzerajú inak a možno zistíte, že lepšie, ako stáť v kolóne na Prístavnom moste, je odviesť sa autobusom do centra Bratislavy," skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba s tým, že v smeroch Malacky, Senec, Pezinok a Kvetoslavov budú posilnené zároveň autobusové spojenia z okolitých obcí k železničným staniciam.

Skvalitnenie a urýchlenie cestovania

Kompetentní sú si vedomí, že zmeny prinášajú značné zásahy pre cestujúcich do ich dlhoročných návykov, majú im však skvalitniť a urýchliť cestovanie. Obzvlášť z blízkych satelitov v okolí Bratislavy, ktorí každodenne dochádzajú do hlavného mesta. "V praxi to bude vyzerať tak, že sa nám podarilo ponúknuť im ráno, aby mali 7,5-minútový interval. Budú môcť cestovať takým intervalom, ktorý je pomaly porovnateľný s mestskej hromadnou dopravou," priblížila Horčíková.

Takýto interval budú mať v rannej špičke napríklad autobusy na trasách medzi Bratislavou a Ivankou pri Dunaji, Mostom pri Bratislave či Dunajskou Lužnou, v poobednej špičke budú jazdiť každých desať minút. Medzi Chorvátskym Grobom a Bratislavou budú ráno aj poobede autobusy premávať každých 15 minút.

Podľa generálneho riaditeľa Slovak Lines Petra Sádovského to znamená, že na cesty vyjde viac ako desať autobusov a za volanty sadne viac ako 40 nových vodičov.

Pre porovnanie s doterajším cestovaním pribudne napríklad obyvateľom z Ivanky pri Dunaji 29 spojov, z Dunajskej Lužnej osem spojov z Mosta pri Bratislave šesť spojov či z Chorvátskeho Grobu päť spojov. V celoročnom prehľade sa má počet najazdených kilometrov zvýšiť o 1,4 milióna. Zároveň sa s posilnenými prímestskými vlakovými a autobusovými spojmi synchronizuje aj bratislavská mestská hromadná doprava.

Nové cestovné poriadky začala BID pripravovať v septembri 2017. Pre cestujúcich sú v tejto súvislosti pripravené informačné letáky a plagáty, ktoré sú k dispozícii na miestnych a mestských úradoch, vo vozidlách a predajniach Slovak Lines i ostatných dopravcov, ako aj na webových stránkach a informačných či kontaktných centrách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.