Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2018, 09:20 Aktualizované dňa 14.08.2018 o 11:07

Pri kontrole potravín na Slovensku objavili závažné pochybenia. Pokuty presiahli vyše tri milióny eur

Celkovo bolo v prvej polovici tohto roka vykonaných až 25-tisíc kontrol.

Inšpektori našli v prvej polovici tohto roka počas kontroly potravín viacero veľmi závažných pochybení. Nedostatky zistili v 2 363 prípadoch, čo predstavovalo 9,4 percenta.

Celkovo bolo v prvej polovici tohto roka vykonaných až 25-tisíc kontrol.

Vyše tri milióny eur

Kontrolóri udelili pokuty vo výške viac ako tri milióny eur. Informovala o tom ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ministerka označila za veľmi závažný čin falšovanie pôvodu potravín. "Spotrebiteľ na to ťažko príde. To môžu odhaliť len potravinoví inšpektori. Pri tomto probléme budeme prísni, nebudeme mať zľutovania," hovorí Matečná.

Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Milan Lapšanský doplnil, že závažné pochybenia odhalili aj u veľkých dodávateľov.

Napríklad dodali viac ovocia alebo zeleniny, ako sú schopní na svojich výmerách vypestovať. "Viaceré výrobky ponúkajú ako slovenské a to pritom v čase, kedy sa u nás ani nepestujú," povedal na brífingu Lapšanský.

Zároveň doplnil, že popularita slovenských potravín narastá, na čom sa snažia priživiť špekulanti. "Špeciálne kontroly zamerané na vysledovateľnosť pôvodu čerstvého ovocia a zeleniny zistili závažné pochybenia v tomto smere," uviedol.

Potravinoví inšpektori napríklad zistili zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska či Talianska, alebo Turecka. Takýto tovar na mieste zakázali ďalej distribuovať. Zistené nedostatky sa budú podľa ministerstva riešiť v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100-tisíc eur.

Spoločnosti budú delistované

Takýto tovar podľa agrorezortu poškodzuje nielen spotrebiteľov, ale doplácajú naň aj poctiví slovenskí pestovatelia. Ide napríklad o trhovníkov, ktorí nakúpia ovocie či zeleninu v reťazcoch typu Cash&Carry, a potom ju vydávajú za svoju vlastnú produkciu.

"Proti takýmto konaniam veľmi tvrdo zakročíme. Nebudeme mať pardon s nikým a kontroly ešte zintenzívnime," avizoval Lapšanský.

Agrorezort sa podľa jeho slov dohodol aj s maloobchodnými reťazcami, že spoločnosti, ktoré takto konajú, nebudú na trhu pôsobiť. Budú "delistované", teda nebudú môcť dodávať potraviny do reťazcov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.