Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2018, 00:00

Je tu zákon proti "energetickej smrti"

Výpadky elektriny nemusia byť len krátkodobé a v malých lokalitách. Môže hroziť aj úplný „blackout“. Na krízový stav v energetike musí byť pripravená i legislatíva.

Pri „blackoute“ sa štát musí sústrediť na nábeh kľúčových zariadení na výrobu a distribúciu elektriny. Až potom na pripájanie odberateľov.“ Pavol Poláček, partner advokátskej kancelárie Poláček & Partners

Stav núdze v energetike. Alebo situácia, keď firmy, domácnosti alebo spoje zostanú totálne bez elektriny – či už pre zlyhanie techniky, alebo z iných príčin. Takéto prípady môžu u nás hroziť čoraz častejšie najmä v regiónoch, kde je najviac preťažovaná sieť. Situáciu má riešiť novelizovaný zákon o energetike účinný od 1. júla. Okrem stavu núdze zavádza do právnej úpravy aj ďalšie zmeny. Pozoruhodné je i načasovanie účinnosti zákona doprostred jedného z najhorúcejších liet, aké si Európa pamätá.


Experti na energetiku u nás dlhodobo poukazujú na to, že pri prevádzkovaní elektrizačnej sústavy sa dostatočne nedbá na technické kritériá a vedenia sa preťažujú. Sieť sa v určitých hodinách využíva natoľko, že na najviac napätých úsekoch hrozí dokonca rozpad sústavy. Túto problematiku sa vláda rozhodla riešiť definovaním spomínaného stavu núdze.

Závažnosť dôsledkov
Stav núdze vyhlasuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava pri závažných problémoch s dodávkami elektriny, ktoré môžu významne zasiahnuť do dodávok elektriny alebo dokonca ohroziť životy a zdravie ľudí na vymedzenom území. „Stav núdze je náhly alebo hroziaci nedostatok elektriny v dôsledku havárií, krízových situácií či terorizmu. Novela ho presne definuje a najmä upravuje presný postup, kto a čo má robiť, ak to nastane,“ hovorí Pavol Poláček, expert na energetické právo a partner advokátskej kancelárie Poláček & Partners.

Hlavným cieľom zmeny je, aby taký stav nikdy nenastal. Práve novela sa mu snaží predísť.
Stav núdze sa vyhlasuje pri mimoriadnych a krízových situáciách, pri havárii na zar

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.