Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 16:33

Hyperloop na Slovensku nebude. Memorandum so štátom vypršalo

  • Slovensko podpísalo so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies memorandum o porozumení v roku 2016.
  • Hyperloop mal spojiť Bratislavu s Viedňou a ďalším tunelom zase s Brnom a Prahou. 
  • Zástupcovia Rašiho úradu dnes však priznávajú, že platnosť memoranda vypršala. 
Hyperloop na Slovensku nebude. Memorandum so štátom vypršalo
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Superrýchle spojenie Bratislavy s Viedňou či Brnom a Prahou nebude. Plány na Hyperloop stroskotali. Denníku  N to potvrdili z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý vedie Richard Raši zo Smeru.

Ešte v roku 2016 pri tom ministerstvo hospodárstva podpísalo so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies (HTT) memorandum a americká spoločnosť svoj zámer brala vážne.

Ako funguje Hyperloop: 

​„Celkovo sme mali na výber asi päť oblastí, a v súčasnosti vidíme tri veľmi vhodné, kde by sme mohli začať stavať. Je to pre nás veľmi strategické rozhodnutie, ktoré musíme v najbližších dňoch učiniť,“ povedal v lete 2016 v rozhovore pre HN viceprezident spoločnosti Bibop G. Gresta.

Nejasné informácie

Dnes však z plánov nič nezostalo. „Úradu podpredsedu vlády sa v následných rokovaniach nepodarilo nájsť pre projekt vhodný pozemok. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) viackrát menila svoje investičné zámery, a tým aj požiadavky na spoluprácu slovenskej strany. Momentálne spolupráca nepokračuje,“ napísali Denníku N z Rašiho úradu a potvrdili informáciu, že platnosť memoranda vypršala.

Úrad sa rovnako bráni aj tým, že HTT často menilo svoje plány a zámery, navyše nevedeli priamo odpovedať na odborné otázky.

Slovenská vláda mala HTT odporúčiť, aby sa na Slovensku zamerali skôr na vývoj a výskum. Taký projekt malo HTT podľa Denníka N aj predložiť  a v súčasnosti čakajú na formálnu odpoveď. Podľa riaditeľa HTT Dirka Ahlborna je Slovensko na mape Hyperloopu aj naďalej. Počítajú najmä s prepojením Bratislavy s Brnom a Prahou.

Hyperloop je vlak budúcnosti, ktorý by mal pasažierov prepravovať rýchlosťou vyše tisíc kilometrov za hodinu. Otcom myšlienky je technologický vizionár Elon Musk.

„Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsuly poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou,“ popisovalo Hyperloop v čase podpisu memoranda ministerstvo hospodárstva. 

Konceptom Hyperloopu sa zatiaľ zaoberajú len dve spoločnosti na svete – Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies. Prvé testovacie centrum má HTT vybudované v Tolouse vo Francúzsku, kde by mali začať testovať ešte tento rok. 

HTT okrem Česka podpísalo dohodu o vybudovaní tunelu aj s Ukrajinou, Spojenými arabskými emirátmi a Čínou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.