Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2018, 00:01

Veľké sklamanie a snaha o návrat na stratené pozície. Pozrite si vývoj preferencií KDH

V novej časti seriálu o preferenciách politických strán sme sa pozreli na vývoj podpory KDH.

Alojz Hlina
Zdroj: TASR/O. Ondráš

Parlamentné voľby v marci 2016 znamenali pre Kresťanskodemokratické hnutie veľké sklamanie. Zaznamenali najhorší volebný výsledok a prvýkrát od svojho vzniku sa nedostali do Národnej rady. 

KDH patrilo k najstabilnejším subjektom na slovenskej politickej scéne. V každých parlamentných voľbách od roku 2002 sa ich preferencie pohybovali okolo 8 percent.

Prieskumy pred voľbami v roku 2016 nenaznačovali, že by mala prísť výraznejšia zmena. Voliči však prvýkrát neposlali kresťanských demokratov do parlamentu, čo malo za následok zmeny vo vedení. Vtedajší predseda Ján Figeľ sa takmer ihneď po neúspechu vzdal funkcie a novým lídrom sa v júni 2016 stal Alojz Hlina.

Hlina funkciu obhájil v marci tohto roka. Na sneme bol opätovne zvolený a porazil svojho vyzývateľa Richarda Vašečku, ktorý pár mesiacov predtým odišiel z OĽaNO a stal sa členom KDH.

Preferencie hnutia po voľbách ešte pár mesiacov klesali. V prieskume agentúry AKO z júla 2016 sa podpora KDH ocitla na štyroch percentách. Od tohto momentu však preferencie začali rásť. 

Najvyššiu podporu od parlamentných volieb zaznamenali kresťanskí demokrati vo februári tohto roka. Podľa prieskumu agentúry AKO by im v tomto období dalo hlas 7,7 percenta respondentov.

Zdá sa, že dva roky po volebnom neúspechu sa pozícia hnutia stabilizovala. Od jesene minulého roka sa preferencie KDH pohybujú okolo 7 percent. V augustovom prieskume agentúry Focus dosiahlo hnutie 7,1 percenta.

V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s predsedom KDH Alojzom Hlinom z marca tohto roka:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.