Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 14:07 Aktualizované dňa 10.08.2018 o 15:05

Najnovší prieskum: Ficov Smer začal opäť klesať. Progresívci sa približujú k parlamentu

Smer oproti poslednému prieskumu agentúry Focus klesol o jedno percento.

Najnovší prieskum: Ficov Smer začal opäť klesať. Progresívci sa približujú k parlamentu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom augusta, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 20,7 percenta hlasov.Smer oproti predchádzajúcemu prieskumu klesol o jedno percento.

Po tom ako po udalostiach okolo vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martin Kušnírovej sa výrazne prepadol, v posledných mesiacoch začal stúpať. Teraz však opäť klesá.

"Tu sa jasne ukazuje, že prieskum bol robený presne v čase, keď eskalovala kauza okolo únosu vietnamského podnikateľa, preto je takýto pokles pochopiteľný," vysvetlil pre HNonline.

Druhé miesto by obsadila SaS so ziskom 12,2 percenta a tretia by skončila ĽSNS, ktorej by dalo hlas 10,1 percenta opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1007 respondentov uskutočnila agentúra Focus v dňoch 2. - 9. augusta.

Nárast dosiahla aj strana Ivana Štefunka Progresívne Slovensko, ktorá sa postupne približuje k parlamentu (4,2 percenta).

Súčasná vládna koalícia by podľa prieskumu získala 64 kresiel. Oproti júnovým výsledkom rovnakej agentúry si najviac pohoršilo hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré stratilo 1,3 percenta. Jedno percento stratila v prieskume aj strana Smer-SD. O takmer dve percentá si naopak polepšilo hnutie Sme rodina - Boris Kollár.

Agentúra pri prieskume postupovala tak, že respondentom predložila zoznam s názvami politických strán, hnutí a ich skratkami, kde si mohli vybrať aj možnosť "iná strana".

Ľudí sa pýtali, ktorej strane alebo hnutiu by dali svoj hlas. Z prieskumu tiež vyplynulo, že voliť by nešlo 13,6 percenta opýtaných, nevedelo odpovedať 17,9 percenta a ostatných 68,5 percenta respondentov rozdelilo stranám spomínané preferencie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.