Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 09:50 Aktualizované dňa 10.08.2018 o 12:49

Šéf tajnej služby prehovoril v parlamente. Prezradil, kde Vietnamci urobili chybu

V parlamente dnes na výbore vypovedal pred poslancami šéf tajnej služby Anton Šafárik.

Šéf tajnej služby prehovoril v parlamente. Prezradil, kde Vietnamci urobili chybu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Šéf tajnej služby Anton Šafárik dnes prehovoril pred poslancami na výboru kontrolu činnosti SIS o kauze únosu vietnamského podnikateľa. Na začiatok povedal, že tajná služba nevedela o únose Vietnamca cez Slovensko.

Poviem vám prečo. Únos Vietnamca sa stal v Nemecku v Berlíne. Kde sa musel pripravovať, lebo uniesť niekoho z krajiny, ako je Nemecko, to dá zabrať," povedal Šafárik.

Dodal, že únos sa pripravoval niekoľko týždňov, až sa dokonal a bol úspešne urobený. Šéf SIS pri otázkach novinárov dokonca hovoril aj o tom, kde podľa neho Vietnamci pochybili. Na otázku, či nie je chyba, že Vietnamci využili pri únose GPS odpovedal jednoznačne: "Myslím si, že tu urobili Vietnamci chybu," odpovedal Šafárik.

Šéf Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel po rokovaní uviedol, že Účasť SIS v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bola nulová.

Poukázal na to, že SIS nebola Ministerstvom vnútra SR požiadaná o spoluprácu pri preverení informácií a organizácii pobytu vietnamskej delegácie na Slovensku v júli 2017, počas ktorého malo dôjsť k účasti slovenských orgánov a zneužitiu vládneho špeciálu na únose Vietnamca.

"Podľa toho, čo vieme, SIS žiadne informácie v tejto záležitosti nezatajila. Ihneď, ako sa ich dozvedela, ich podstúpila príslušným orgánom," uviedol Grendel. Šafárik podľa neho zodpovedal na všetky otázky členov výboru dostatočne.

Grendel zopakoval, že po rokovaní piatkového výboru i štvrtkového (9.8.) brannobezpečnostného výboru parlamentu u neho zosilnelo podozrenie, že unesený Vietnamec sa dostal zo schengenského priestoru prostredníctvom slovenského vládneho špeciálu.

"Nemecké, a ani iné zdroje totiž neuvádzajú žiadnu alternatívu ku slovenskej stope," uviedol

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.