Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 00:00

Štát chce poslať učiteľov po 65. roku do dôchodku

Už nebudú môcť učiť, dokedy chcú. Pre pedagógov navrhujú vekový strop.

Štát chce poslať učiteľov po 65. roku do dôchodku
Zdroj: StockExpert

Jedna učiteľka v dôchodkovom veku, ale inak vcelku mladý pedagogický kolektív. To je obraz zborovne základnej školy v Kluknave. Sú pritom výnimkou – na slovenských školách učí približne 1 600 pedagógov, ktorí majú nad 65 rokov.

V preddôchodkovom veku, teda od 60 do 64 rokov, je u nás až 6 400 učiteľov. Ministerstvo školstva chce učiteľské zbory omladzovať, v novom zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch preto prišlo so zásadnou zmenou – zavedením vekového stropu.

Od januára má platiť, že učiteľa staršieho ako 65 rokov na škole nenájdete. „Je to dobrá cesta,“ chváli si novinku riaditeľka základnej školy na Polianskej ulici v Košiciach Ingrid Gamčíková, podľa ktorej sa učitelia cítia unavene a vyhorene aj skôr.

​Upozorňuje však, že v niektorých častiach Slovenska bude pedagógov v dôchodku ťažké nahradiť. Preto štát zavedie aj výnimku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.