Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 00:00

Nastane kľúčový zlom? Svedkovia únosu sú pripravení prehovoriť

Zamestnanci rezortu vnútra môžu oficiálne prehovoriť o dni, keď sa mal Robert Kaliňák zapojiť do únosu vietnamského biznismena.

Krátko po tom, ako hlava štátu Andrej Kiska vyhlásil, že Denisa Saková definitívne stratila jeho dôveru, sa šéfka rezortu vnútra rozhodla pre radikálny krok a zbavila mlčanlivosti 14 osôb, ktoré by mohli osvetliť celú situáciu. Vyše tucet ochrankárov, policajtov a ďalších svedkov totiž v prípade únosu môže zohrať kľúčovú úlohu.

1. Kľúčoví svedkovia
Súčasná ministerka vnútra Denisa Saková v rámci uľahčenia vyšetrovania zbavila mlčanlivosti 14 osôb aj z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorí mali v ten deň asistovať vietnamskej delegácii. Dokonca dočasne zbavila funkcie šéfa štátnych ochrankárov Petra Krajčíroviča. Podľa bývalého šéfa Úradu Juraja Zábojníka môžu byť práve výpovede ochrankárov kľúčové. „Úrad pre ochranu ústavných činiteľov je zložený z ľudí, ktorí by mali vidieť a počuť, keď sa niečo udialo. Ak niečo videli a počuli, to ukáže ďalší vývoj v tejto kauze,“ povedal pre HN Zábojník.


2. Povolenie hovoriť
Osoby viazané mlčanlivosťou, podobne ako pracovníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, nemôžu, až na špeciálne výnimky, vypovedať v konkrétnych trestných prípadoch. „Keď sú však zbavení mlčanlivosti osobou, ktorá ich ňou zaviazala, čiže v tomto prípade vzhľadom na špeciálne útvary je to minister vnútra, tak to znamená, že ľudia, ktorí majú skúsenosť s danou vecou, musia vypovedať,“ povedala rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská. Tomáš Strémy z Právn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.