Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 13:20

Pomôže nakoniec Kaliňákovi detektor lži? Výsledky z neho môžu ovplyvniť tento prípad, tvrdí odborníčka

Pozrite si rozhovor s rektorkou policajnej akádemie Luciou Kurilovskou v HNtelevízii.

Bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi nakoniec môžu pomôcť výsledky z detektora lži, ktoré prezentoval v utorok počas zásadného vyhlásenia ku kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha.

Napriek tomu, že výsledky z detektora nie sú brané ako dôkaz, môžu však zavážiť. Tvrdí to v rozhovore v HNtelevízii špecialistka na trestné právo a rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

"Veľmi jednoduchá odpoveď na otázku či sa vsledky z detektora berú ako dôkaz je, že ani nie. Ale my máme v trestnom poriadku ustanovenia o dokazovaní, ktoré hovoria o tom, že dôkaznými prostriedkami sú najmä, to je kúzelné slovíčko najmä, ktoré hovorí o tom, že to nie je taxatívny výpočet ani nič viac," hovorí Kurilovská.

To znamená, že ak sa zistí iným legálnym zákonným spôsobom (akým je napríklad detektor lži) určitý dôkaz, môže priniesť určité svetlo do toho dokazovania.

"Čiže v tomto poňatí ten detektor lži nie je dôkazným prostriedkom, ale je podporným dôkazom, na základe ktorého sa môže postupovať ďalej a tie jeho výsledky môžu ovplyvniť to, keď sa rozhoduje o súbore všetkých dôkazov, ktoré boli získané," vysvetľuje Kurilovská.

V rozhovore hovorila aj o samotnej kauze okolo únosu, o tom, aký bude ďalší postup po tom, ako ministerka vnútra Denisa Saková zbavila 14 osôb mlčanlivosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.