Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2018, 00:00

Teplá ľuďom diktujú, kedy budú pracovať

Extrémne teploty ovplyvňujú aj stavbárov, asfalt a betón musia liať v noci.

Teplá ľuďom diktujú, kedy budú pracovať
Zdroj: HN

Vysoké teploty na Slovensku pokračujú a kým jedni sa tešia, druhí počítajú škody. Nejde však iba o poľnohospodárov, ale aj o stavbárov. Robotníci totiž pracujú na priamom slnku a pre horúčavy museli firmy pristúpiť k častejším prestávkam či skracovaniu zmien. Problémom začína byť aj samotný materiál, veľké teplá totiž spôsobujú, že mení svoje vlastnosti.


„Pre horúčavy sme z technologických dôvodov presunuli niektoré pracovné činnosti, napríklad asfaltovanie a betonáž, a to hlavne na infraštruktúrnych stavbách, do skorých ranných, prípadne nočných hodín,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Skanska Beáta Voskárová. Pre teplo totiž pomalšie tuhnú a spomaľujú tak práce. Aj stavebná firma Strabag rieši horúčavy presunmi prác na ráno či večer a robotníci tak majú dlhšiu obedovú pauzu. Ak teplota vystúpi nad 36 stupňov, prichádza na rad skracovanie zmien. „Aj napriek niektorým komplikáciám robíme maximum, aby sme dodržali zmluvne dané termíny stavieb,“ upozornila hovorkyňa spoločnosti Edita Novotná. Časový sklz pre teplá spoločnosti v súčasnosti ešte neevidujú.

Úrady práce končia skôr
Okrem presunu prác firmy p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.