Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 00:00

Štyri otázky, ktoré sa vynárajú pri kauze únosu Vietnamca

Ak sa potvrdí, že sa do únosu vietnamského podnikateľa aktívne zapojil exminister vnútra Robert Kaliňák, nemusí ho to stáť len jeho politickú kariéru, ale aj dobré meno Slovenska.

„Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť minulý rok v júli počas návštevy vietnamskej delegácie v hoteli Bôrik.

Podľa nemeckých médií malo práve v tomto čase dôjsť k únosu vietnamského podnikateľa Trinha Xuana Thanha, na ktorom mali spolupracovať aj slovenské vládne špičky.

Práve Slováci vietnamskej delegácii požičali vládny špeciál na prepravu z Bratislavy do Moskvy.

Podľa Denníka N, ktorý priniesol detailnú reportáž postavenú na základe výpovedí policajtov, mal byť vietnamský podnikateľ zdrogovaný a dobitý dopravený na palubu vládneho špeciálu pod zámienkou opitosti.

Čo by znamenalo potvrdenie tejto verzie pre Slovensko a jeho medzinárodné vzťahy a či by to urýchlilo politickú koróziu najsilnejšej koaličnej strany, rozobrali HN otázkach a odpovediach.

1. Čo by znamenala participácia vlády na únose z bezpečnostnej stránky?
V hre sú tri scenáre. Podnikateľ sa na Slovensku nemusel vôbec objaviť, čo by bolo v rozpore s informáciami nemeckých vyšetrovateľov, podľa ktorých sa na základe GPS súradníc vozidlo únoscov nachádzalo pred vládnym hotelom Bôrik. Druhú verziu už nedávno pripusti aj samotný Kaliňák: „Vietnamci mohli zneužiť našu pohostinnosť.“ Ak by sa podľa bezpečnostného analytika Jaroslav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.