Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2018, 00:01

Ako sa darilo Kollárovi po vstupe do parlamentu? Pozrite si vývoj podpory hnutia Sme rodina

V ďalšej časti seriálu o preferenciách politických strán sme sa pozreli na hnutie Sme rodina.

Ako sa darilo Kollárovi po vstupe do parlamentu? Pozrite si vývoj podpory hnutia Sme rodina
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Výsledok hnutia Sme rodina - Boris Kollár bol jedným z najväčších prekvapení. parlamentných volieb v roku 2016. Subjekt, ktorý vznikol len pár mesiacov pred voľbami, sa hneď pri svojej premiére dostal do Národnej rady.

Predvolebné prieskumy nedávali hnutiu veľké šance. Ich preferencie sa pohybovali pod hranicou zvoliteľnosti.

Vo voľbách nakoniec získali 6,62 percent hlasov, čo znamenalo 11 mandátov. Tri mesiace po vstupe do parlamentu však Boris Kollár vylúčil zo svojho hnutia troch poslancov Martinu Šimkovičovú, Petra Marčeka a Rastislava Holúbeka.

Hnutiu po voľbách preferencie klesali a v septembri 2016 sa dostali na najnižšiu úroveň. Agentúra AKO im namerala 4,2 percenta. Podľa Focusu mali Kollárovci najnižšiu podporu v máji 2016 a to 5,8 percenta.

Postupne však hnutiu začali preferencie stúpať. V marci tohto roka prekonali hranicu 10 percent, čo bolo ich maximom podľa agentúry Focus. Mesiac predtým namerala najvyššiu podporu hnutiu aj agentúra AKO a síce 9,6 percent.   

Aktuálne sa podpora Kollárovho hnutia pohybuje na deviatich percentách podľa agentúry AKO. V poslednom prieskume Focus je na úrovni osem percent. 

V HNtelevízii si pozirite rohovor s Borisom Kollárom z júna tohto roka:

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.