Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2018, 00:00

Matica slovenská má 155 rokov a na konte viacero káuz

Mala utužovať pronárodné vzťahy, namiesto toho je v súčasnosti spájaná s extrémistami či paramilitantnými skupinami.

Matica slovenská má 155 rokov a na konte viacero káuz
Zdroj: Archív HN

Prežila rakúsko-uhorskú monarchiu, slovenský štát Jozefa Tisa, komunistov a v súčasnosti zápasí s povesťou pronacionalistickej inštitúcie. „Vyskytli sa prípady, keď privrela oči pred aktivitami a spoluprácou so skupinami, ktoré môžeme vnímať ako extrémistické,“ upozorňuje odborník na extrémizmus Dano Milo. Otázne je, či sa Matici po nedávnych personálnych „čistkách“ podarí napraviť pokrivený imidž.

Nové vedenie, nová tvár
Kritizované obdobie sa spája najmä s expredsedom inštitúcie Mariánom Tkáčom, ktorý stál na čele Matice šesť rokov. Toho nedávno v kresle vystriedal Marián Gešper. „Inštitúcia pod vedením mladej a strednej generácie pracuje na prinavrátení mena a rešpektu, ktoré Matici ako najstaršej národnej, kultúrnej a vedeckej ustanovizni Slovákov patrí,“ povedala pre HN hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.


Za Tkáčovho šéfovania inštitúc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.