Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 23:37

Skupina poslancov cestuje na Krym. Porušia medzinárodné právo

Nezaradený poslanec Peter Marček na Krym so sebou zoberie aj kolegov z poslaneckých lavíc a podnikateľov.

Skupina poslancov cestuje na Krym. Porušia medzinárodné právo
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Nie som šťastný z tohto ich rozhodnutia,“ komentoval ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška Marčekove cestovateľské plány. Bývalý člen strany Borisa Kollára sa totiž dnes večer z bratislavského letiska vydá do Moskvy a odtiaľ rovno na kontroverzný Krym. „Chcem zistiť, aká je pravda, a chcem o nej informovať voličov a, samozrejme, pozrieť si aj nejaké pamiatky,“ prezradil Marček pre HN cieľ svojej cesty. Zaujímajú ho najmä názory samotných občanov na ruskú anexiu, no potvrdil, že sa budú snažiť stretnúť aj s ruskými politikmi. „Hovorí sa o porušovaní ľudských práv a nedemokratickosti. Mám k tomu jednoznačný postoj, Krym vždy bol, je a zrejme aj bude ruský,“ zdôraznil.

Tajomná „delegácia“
Marček tak ide proti oficiálnemu stanovisku Slovenska, ale aj Európskej únie, ktorá anektovaný Krym za ruské územie nepovažuje. „Nabádame na to, aby sa počas svojej cesty vyvarovali vyhlásení a vystúpení, ktoré by mohli byť zneužité na propagandistické účely,“ informoval rezort diplomacie. Marčekovu iniciatívu odsúdil aj ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška. „Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu,“ vyjadril sa ostro diplomat.

Poslanec stále tají, kto s ním na Krym vycestuje. Podľa Marčeka okrem jedenástich podnikateľov Krym navštívia aj ďalší štyria poslanci. „Viem, ktorí to sú, ale nechcem ich menovať, pretože tlaky aj z ministerstva zahraničia, či aj tie stranícke, sú príliš veľké,“ povedal.

Koaličný Most

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.