Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Odborníci kritizujú Lubyovej zmeny, hovoria o diktáte

Podľa odborníkov rovnaké kritériá rozdeľovania tried pre všetky župy nebudú spravodlivé.

Odborníci kritizujú Lubyovej zmeny, hovoria o diktáte
Zdroj: TASR

Aj keď ministerstvo školstva tvrdí, že nič necentralizuje, môže do procesu rozdeľovania tried v krajoch, ktoré majú robiť vyššie územné celky, vstúpiť. Stredné odborné školy sa pritom proti rozhodnutiu nebudú môcť odvolať, urobiť to môže len župa.

Župy budú kontrolované

„Je to ako forma verejného záujmu nechať si možnosť vstúpiť do procesu, ale naozaj tam nejde o nejaké zásadné zasahovanie,“ vyjadrila sa v rozhovore pre HN ministerka školstva Martina Lubyová. Podľa nej by sa rezort k takému kroku odhodlal iba v prípade, že sa nejaké odbory zrušia a bude treba vyriešiť situáciu, v ktorej sa ocitnú študenti, ktorí majú odbor rozštudovaný, alebo v prípade ďalekého dochádzania do školy. Podľa odborných kritérií by sa triedy mali rozdeľovať už v novom školskom roku.


Novelu zákona však už dlhodobo kritizuje opozícia, podľa tímlídra SaS pre školstvo je nesprávne deťom určovať, v akom smere sa majú vzdelávať. „Ako chcú tie deti prinútiť, aby išli za automechanika?“ pýtal sa pred časom Branislav Gröhling. Nepáči sa mu, že mladí ľudia budú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.