Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Založil inštitút, aby podporil výskum

Slováci, ktorí skúsili šťastie v zahraničí, no nezostali tam. Cenné skúsenosti zužitkovali doma.

Založil inštitút, aby podporil výskum
Zdroj: MAREK VOTRUBA

Martin Kahanec pôsobil na viacerých európskych univerzitách a inštitútoch, istý čas hosťoval aj na Harvarde. Napriek horším podmienkam sa vždy chcel vrátiť na Slovensko, ako však hovorí, nemal kam. Problém však spolu s manželkou Martou vyriešili a v Bratislave vybudovali medzinárodne uznávaný Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce.


Miesto si vytvoril
To, že sa vráti na Slovensko, mal jasné, už keď v roku 1998 po prvýkrát odchádzal. Po štúdiu manažmentu na Univerzite Komenského sa rozhodol rozšíriť si vedomosti na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde získal titul Master of Arts v ekonómii. „Vzdelahnnie, ktoré sa dalo získať na Slovensku, malo určité kvality. Ale predsa len atraktívnosť získania západného vzdelania v angličtine bola dosť veľká,“ objasňuje svoje vtedajšie rozhodnutie.


Maďarská univerzita totiž funguje na americkom princípe a svojim študentom ponúkala okrem vzdelania aj spoluprácu s prestížnymi zahraničnými inštitúciami. To mu otvorilo dvere do zahraničia a po kratšej zastávke v Toulouse a Prahe zakotvil na Tilburskej univerzite v Holandsku, kde si spravil doktorát. Táto škola patrí medzi top vzdelávacie inštitúcie v oblasti ekonómie v Európe a vo svete. V Holandsku pôsobila aj jeho manželka a ako hovorí, „my sme sa vždy chceli vrátiť na Slovensko“. To bol aj dôvod, pre ktorý po skončení doktorátu prijal miesto v Nemecku, a nie ponuku z Holandska. Podľa jeho slov je nám totiž Nemecko kultúrne bližšie.


V Nemecku pôsobil na Inštitúte pre výskum práce, ako však dodáva, stále aj spolu s manželkou rozmýšľali nad tým, ako sa vrátiť na Slovensko. Problém však bol ten, že ekonomický výskum na Slovensku bol veľmi málo rozvinutý a v podstate by sa nemali kde umiestniť. „Preto sme rozmýšľali, že keď sa chceme vrátiť a nemáme kam, tak si teda vybudujeme inštitút, aby sme si to miesto vytvorili,“ vysvetlil.


Úrady neboli pripravené
Ešte z Nemecka tak založili Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce v Bratislave. Venuje sa multidisciplinárnemu výskumu trhu práce, biznisu, spoločnosti či migrácie. Na rozdiel od väčšiny podobných inštitútov pôsobiacich na Slovensku sa zaoberá prednostne akademickým a aplikovaným výskumom. V podstate išlo o obdobu organizácie, na ktorej pôsobil. Myšlienku vytvoriť niečo podobné u nás nosil v hlave, už keď na toto miesto prichádzal. Inštitút rozbehli aj vďaka projektu WageIndicator, ktorý garantovala Amsterdamská univerzita. Malý slovenský inštitút sa tak stal hlavným dátovým centrom celosvetového projektu, ktorý skúma a analyzuje pracovný trh a mzdy v takmer stovke rôznych krajín. Dáta sú voľne prístupné obyčajným ľuďom, ktorí si tak môžu porovnať mzdy vo svojom odvetví či zistiť užitočné informácie o zákonoch týkajúcich sa ich profesie. „Napríklad ste v Indonézii, pracujete v textilnej továrni a neviete, aké máte nároky, práva či minimálnu mzdu. Tam si to všetko nájdete. Na portáli sú informácie aj o tom, aký plat si pýtať na pohovore vďaka porovnaniam, ktoré ponúka,“ vysvetlil Kahanec. Projekt však spracúva aj odborné analýzy, ktoré sú publikované vo vedeckých časopisoch.


Postupne inštitút získaval renomé a keď sa Kahanec vrátil na Slovensko, už bol plne zabehnutý. „Krok za krokom sa nabaľovali projekty, viaceré z nich pre Európsku komisiu. Tie sú teraz nosnými piliermi. Zväčša sú to výskumné alebo analytické projekty, ktoré podporujú rozhodovanie,“ vysvetlil.


Po návrate mu síce cudzina nechýbala, na Slovensku sa však cítil znova ako imigrant. Po zaregistrovaní sa do Sociálnej i zdravotnej poisťovne a vybavení všetkých potrebných administratívnych úkonov ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.