Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 15:46

Poslankyňa SaS poslala Pellegrinimu otvorený list. Hovorí o porušovaní ľudských práv

Ďuriš Nicholsonová sa pripojila k viacerým mimovládnym organizáciám zastupujúcich práva občanov so zdravotným postihnutím.

Poslankyňa SaS poslala Pellegrinimu otvorený list. Hovorí o porušovaní ľudských práv
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Slovenská republika v procese transformácie a deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb za viac ako dva roky nikam nepokročila.

Tvrdí to podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá sa otvoreným listom obrátila na predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby prijal okamžité a účinné opatrenia, ktoré povedú k náprave tohto stavu.

Ďuriš Nicholsonová sa pripojila k viacerým mimovládnym organizáciám zastupujúcich práva občanov so zdravotným postihnutím.

Tiež sa obrátili na Pellegriniho vo veci zdĺhavého riešenia procesu transformácie a deinštitucionalizácie sociálnych služieb a nerealizácie Národného projektu deinštitucionalizácie a podpory transformačných plánov z Operačného programu Ľudské zdroje.

Nicholsonová sa podľa svojich slov danej problematike venuje už od júna 2016, keď kontaktovala ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Ten jej odpovedal, že národný projekt sa začne implementovať v septembri, resp. najneskôr do konca roka 2016, ale nestalo sa.

"Slovensko porušuje ľudské práva občanov so zdravotným postihnutím žijúcich v zariadeniach sociálnych služieb a nedodržiava záväzky, ku ktorým sa zaviazalo," poznamenala Ďuriš Nicholsonová.

Tvrdí, že má hodnoverné informácie, že zástupcovia príslušných generálnych riaditeľstiev Európskej komisie nemajú k citovanému projektu žiadne pripomienky a ani výhrady. "Preto nerozumiem, prečo sa tento národný projekt ešte nezačal realizovať," dodala Ďuriš Nicholsonová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.