Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 13:40 Aktualizované dňa 27.07.2018 o 15:36

Prokurátor podal obžalobu na Kotlebu

Obvinil ho z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Prokurátor podal obžalobu na Kotlebu
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal vo štvrtok (26.7.) obžalobu na predsedu parlamentnej strany ĽSNS Mariana Kotlebu. Obvinil ho z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

​Podstatou skutku je, že Kotleba v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov každý na sumu 1488 eur, pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov.

​To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: "We must secure the existence of our people and a future for white children" čo v preklade znamená "Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.") a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler!").

"Tým verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť," dodala ďalej Tökölyová.

Viacerí členovia strany ĽSNS čelili rozličným obžalobám na rozličných súdoch. Naposledy obžalovaný poslanec Stanislav Mizík sa postavil v júli pred súd na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Mizík čelil obžalobe z extrémizmu pre hanlivý status na sociálnej sieti. ŠTS ho 4. júla napokon oslobodil spod obžaloby. V prípade bol svedkom aj šéf ĽSNS Kotleba.

Pozrite si aj archívny rozhovor HNtelevízie s odborníkom na extrémizmus Radovanom Bránikom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.