Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2018, 10:55 Aktualizované dňa 25.07.2018 o 11:17

"Už toho máme plné zuby." Hrozí občianska neposlušnosť Rómov, varuje František Tanko

V sobotu v Žiline došlo k rasovo motivovanému útoku na Rómov. Jeden z nich je v kritickom stave v nemocnici.

Predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko je pobúrený rasovo motivovaným útokom, ktorý sa počas víkendu uskutočnil v Žiline. "Chcem povedať, že Rómovia na Slovensku aj v zahraničí sú pobúrení týmto činom, čo sa stal v Žiline," povedal.

Tanko je zhrozený tým, že "neonacisti a fašisti zbili mladého chlapca tak, že má otras mozgu a krvácanie do mozgu."

Tanko upozorňuje, že rasovo motivované útoky na Rómov sa stupňujú a príčinou podľa neho sú nečinné vlády, ktoré rómsku problematiku neriešia. Podľa Tanka nevylučujú ani protestný pochod v Žiline, momentálne sa koordinujú s Rómami po celom Slovensku.

Tanka sklamalo, že sa k incidentu nevyjadril splnomocnec vlády pre menšiny ani šéfka Ľudí proti rasizmu Irena Biháriová. Situácia podľa neho začína byť neúnosná.

"Rómovia sú pobúrení a môže sa stať, že sa nahnevajú a vyvolajú občiansku neposlušnosť," varoval predseda združenia. "Už toho máme plné zuby, aby niekto niekoho zbil len preto, že je Róm. Nechceme byť občania tretej, štvrtej kategórie."

Podľa informácii Denníka N mala skupina mladíkov zaútočiť na skupinu Rómov a zbili aj muža, ktorý sa ich zastal. Jeden z napadnutých skončil v nemocnici s krvácaním do mozgu.

Mladíci mali v noci z piatka na sobotu 21. júla na Kuzmányho ulici v Žiline fyzicky napadnúť 21-ročného muža.

Ako v utorok informoval žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík, trojica obvinených mala následne napadnúť aj ďalších dvoch mužov vo veku 19 a 31 rokov, ktorí sa im snažili zabrániť v ich útoku. "Uvedeným konaním utrpeli dvaja napadnutí muži ťažké zranenia," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.