Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2018, 00:00

Povinná vojenčina. Po 12 rokoch opäť v hre

Ekonomická a sociálna záťaž či spoločenská nechuť. Aj to by mohli byť potenciálne následky vzkriesenia povinnej vojenčiny, s ktorou aj naďalej koketuje Slovenská národná strana.

Povinná vojenčina. Po 12 rokoch opäť v hre
Zdroj: Archív HN

„Nie je vylúčené, tak ako niektoré krajiny komunikujú napríklad dočasné povolanie záloh, i vytvorenie inštitútu povinnej vojenskej služby,“ zauvažoval začiatkom tohto týždňa šéf kancelárie ministra obrany spadajúceho pod SNS Ján Hoľko. Oprášil tak otázku možnej potreby povinnej vojenčiny. Rezort Hoľkove slová vzápätí dementoval. „Uviedol, že je potrebná diskusia o zabezpečení obrany Slovenskej republiky v podmienkach 21. storočia, a ako jeden z príkladov uviedol opätovné zavádzanie povinnej vojenskej služby v iných štátoch. Zdôraznil, že ju nejdeme zaviesť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Rozpočet by to zvládol
Otázne teda je, či by úvahy národniarov bolo v súčasnom spoločenskom nastavení vôbec možné pretaviť do reality. „Jej zavedenie by malo obrovské sociálne a ekonomické dosahy, náklady na štátny rozpočet by sa zvýšili,“ povedal pre HN bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Podľa ekonóma Radovana Ďu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.