Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2018, 00:00

Slováci najviac dôverujú vedcom. Politici v rebríčku pohoreli

Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je Slovenská akadémia vied.

Slováci najviac dôverujú vedcom. Politici v rebríčku pohoreli
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je Slovenská akadémia vied (SAV). Aspoň tak to vyplýva z prieskumu verejnej mienky. Na opačnom konci rebríčka skončili politici, ale aj súdnictvo. 

Za SAV nasledujú vysoké školy a ďalšie inštitúcie. Kompletný rebríček si môžete pozrieť v galérii. 

Súdu a právnemu systému zároveň najviac respondentov úplne alebo skôr nedôveruje (66,9 percenta), v rebríčku najvyššej nedôvery nasledujú parlament (66 percent) a vláda (63,6 percenta).

Rebríček bol zostavený na základe prieskumu agentúry Focus, ktorá zbierala údaje 1003 respondentov od 28. júna do 5. júla 2018.

"Tieto čísla nás veľmi potešili. Možno sú aj dôsledkom toho, že akadémia prešla v roku 2016 medzinárodným hodnotiacim panelom zahraničných expertov, kde sme sa postavili k svojej činnosti čelom. To, čo je potešiteľné, a možno aj to sa odrazilo v spoločnosti je, že dva ústavy SAV sú na špičke európskeho výskumu a vyše 30 ústavov je v tom lepšom priemere. Aj napriek podmienkam, ktoré k svojej činnosti máme, sa stále výraznejšie prejavujeme v európskom výskumnom priestore a verím, že aj tento prieskum je odrazom tohto stavu," povedal predseda SAVPavol Šajgalík.

Podľa jeho slov je vysoko prejavená dôvera akadémiám a univerzitám dobrou správou pre našu spoločnosť. "Ľudia si uvedomujú, že vzdelanie, výskum a veda sú nesmierne dôležité atribúty pre zlepšenie kvality života a my spolu s univerzitami vstupujeme do verejného priestoru svojimi aktivitami. Je to boj o každého študenta, boj o každého vedeckého pracovníka v súčasnom stave, kedy čelíme výraznému odlevu mozgov do zahraničia," dodal Šajgalík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.