Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 16:02

Slovenskí poslanci sa chystajú na Krym. Porušia ukrajinské zákony, budeme reagovať, tvrdí veľvyslanec

Zo slovenského ministerstva zahraničných vecí už poslanci dostal avízo, že im hrozí zákaz vstupu na Ukrajinu.

Slovenskí poslanci sa chystajú na Krym. Porušia ukrajinské zákony, budeme reagovať, tvrdí veľvyslanec
Zdroj: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí sa začiatkom augusta chystajú na Ruskom anektovaný Krym skúmať tamojšie pomery, porušia ukrajinské zákony. Novinárom to povedal ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.

"Nie som šťastný z tohto ich rozhodnutia. Tí, ktorí prídu na pozvanie okupačnej vlády, porušujú ukrajinské zákony. Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu," povedal Muška, ktorý už napísal slovenským politickým stranám list, aby svojich poslancov od takýchto krokov odhovorili.

Poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený) priznal, že on je organizátorom cesty. "Idú poslanci a podnikatelia ako súkromné osoby v čase svojho voľna," uviedol.

Mená ostatných poslancov povedať nechcel, priznal len svoju kolegyňu Martinu Šimkovičovú (nezaradená), ktorá však má zatiaľ problém s termínom. Okrem tejto dvojice majú vycestovať ďalší štyria koaliční poslanci. "Odlietame 31. júla do Moskvy a následne 1. augusta na Krym. Vraciame sa 4. augusta," popísal cestu Marček.

Tiež uviedol, že zo slovenského ministerstva zahraničných vecí už dostal avízo, že im hrozí zákaz vstupu na Ukrajinu. "Ja som cez rezort diplomacie odkázal, že preto idem na Krym, aby som videl to údajné porušovanie ľudských práv tamojších obyvateľov. Zoberiem aj médiá," avizuje.

Marček pripomína, že Krym sa k Rusku pripojil na základe referenda. "Toto územie odjakživa patrilo k Rusku. Nikita Chruščov ho daroval Ukrajine, ale to neznamená, že má právo si na neho nárokovať. V novembri 2017 som bol v Kyjeve ako pozorovateľ, hovoril som s ľuďmi a pred parlamentom som videl stanový tábor protestujúcich. Občania Kyjeva sa ma pýtali, či nevidíme, čo sa deje na Ukrajine, v akom režime žijú, že sú porušované ich práva a neexistuje sloboda slova," tvrdí Marček, ktorý si myslí, že ľudské práva nie sú porušované na Kryme, ale práve na Ukrajine.

Oficiálny postoj Slovenska je, že anexia Krymu bola porušením medzinárodného práva. Marček si to však nemyslí. "Lebo Krym odjakživa patril Rusku," povedal.

Ak dostane zákaz vstupu na Ukrajinu, bude ho to mrzieť. "Lebo mám ukrajinský ľud rád a mám tam priateľov. Ale myslím si, že Porošenkov režim padne, a tým padne aj môj zákaz vstupu," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.