Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 00:00

Za socializmom už treba zavrieť dvere

Dočkáme sa nového Občianskeho zákonníka, ktorý bude riešiť predmanželské zmluvy či registrované partnerstvá? Na zmenách nového civilného kódexu sa pracuje. Čas na zmenu výrazne prezrel, tvrdí predseda rekodifikačnej komisie Marek Števček, prorektor pre legislatívu Univerzity Komenského.

Za socializmom už treba zavrieť dvere
Zdroj: Pavol Funtál

Dozrel čas na zmenu Občianskeho zákonníka, tvrdí v rozhovore pre HN predseda rekodifikačnej komisie Marek Števček, prorektor pre legislatívu Univerzity Komenského v Bratislave.

Šéfujete komisii, ktorá pripravuje nový Občiansky zákonník. V akom stave je súkromné právo u nás?
Stav súkromného práva je neuspokojivý. Je to už ani sám neviem koľký pokus o rekodifikáciu. Na Slovensku nie je skrátka rekodifikácia súkromného práva témou. Nie je témou pre politikov ani pre spoločnosť. Rád používam Platónovo podobenstvo o jaskyni. Sme ako väzni v Platónovej jaskyni, ktorí vnímali len tiene, ktoré vrhal oheň. Tiež ako oni si myslíme, že toto je jediný správny stav a iba takto to má byť. Nakoniec jeden z väzňov vyšiel z jaskyne von na svetlo. Zbadal, čo je svetlo a čo je reálny svet a pochopil, aká je pravda. Toto isté ja hovorím o našom súkromnom práve. Sme ostrovčekom niečoho, čo nie je v Európe normou.
Tvrdíte, že stav súkromného práva u nás nie je dobrý. Nastáva postupne zmena?
Pre mňa je podstatné, že sa postupne, po malých krokoch dostávame k európskemu štandardu a norme. Toto je moje osobné vyznanie a to ma na tejto práci teší najviac. U nás je úprava úplne odlišná od toho, čo je považované za normálne všade v Európe. Zastaraná, socialistická, komunistická, všelijako pokrútená novelizáciami po novembri. Problémom bolo, že štát v minulosti nijako neumožňoval rozvíjať súkromnú sféru.
Prax musí cítiť potrebu zásadnej zmeny.
Naše občianske právo tvrdo zaostáva za vývojom európskeho právneho priestoru. Od toho sa odvíja potreba rekodifikácie. Nie je to budovanie si pomníkov, ako mi bolo naznačené zo strany niektorých politikov. Naozaj si myslím, že súkromné právo je nutné prepracovať. Musíme sa dostať na európsku úroveň tak, ako sme to spravili s právom procesným, ktorým sa už riadia naše súdy.
Mali politici záujem o tento projekt?
Zásadne sa veci pohli až po tom, čo sme si sadli ešte s bývalou ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou a rozvrhli sme si časový rámec prípravy nového kódexu. Pani exministerka mala absolútne korektný a pragmatický prístup, za ktorý som jej vďačný. To rovnako platí o súčasnom ministrovi Gáborovi Gálovi. Zhodli sme sa na dvoch veciach. Po prvé, na Slovensku nie je politická vôľa prijať jeden obrovský megakódex tak ako napríklad v Česku.
Čo bola druhá vec, na ktorej ste sa s bývalou ministerkou Žitňanskou zhodli?
To, že sme sa rozhodli kodifikáciu „rozkúskovať“ a pripraviť po balíkoch. Nie je to v Európe nič nové, takto to spravili napríklad Švajčiari. Tento proces prijímania je nastavený na niekoľko budúcich volebných a funkčných období vlády a parlamentu. Celá rekodifikácia bola rozčlenená na fázy, najmä pre skúsenosti z Českej republiky. Tie nie sú príliš pozitívne. Nemá zmysel, aby sa prijal jeden megakódex, ktorý by mala prax reálne problémy vstrebať. Zároveň na to nie je politická vôľa a spoločenská klíma.
Na čo sa najmä zameriavate pri príprave nového zákona?
Chceme riešiť problémy, ktoré tu sú. Máme hlavný problém, ktorý pociťuje prax a tým pádom každý jeden človek, ktorého sa to týka. Tým problémom je dvojitá úprava súkromnoprávnych záväzkov. To znamená, že existujú minimálne dva kódexy, ktoré upravujú to isté. Ide o úpravu v Občianskom zákonníku, ktorá je odlišná od úpravy toho istého v Obchodnom zákonníku. Máme dvojakú úpravu premlčania nárokov, náhrady škody, kúpnej zmluvy. Úplný nonsens. Je to neprehľadné a ťažkopádne. Už ani právnici nevedia, ktorý predpis a kedy sa aplikuje v praxi. Čas na zmenu tohto stavu nieže dozrel, on výrazne prezrel.
Ako plánujete odstrániť túto dvojitú úpravu?
Pripravujeme nové znenie Občianskeho zákonníka, ktoré zjednotí spomínanú dvojkoľajnosť. Bude teda existovať primárne jedno záväzkové právo, upravené v Občianskom zákonníku. Ten úpravu výrazne zmodernizuje, prispôsobí na moderné vnímanie sveta. Treba mať na pamäti, že obchodné aj občianskoprávne vzťahy sú súčasťou súkromného práva.
Občiansky zákonník má byť hlavným pilierom ochrany súkromnej sféry jednotlivca. Ako je možné, že na Slovensku stále platí socialistický zákon?
Po roku 1989 sa prijali dve zásadné novely, ktoré mali Občiansky zákonník prispôsobiť trhovej ekonomike. Myslím si, že dvakrát sa to nepodarilo. Súčasná úprava je príliš stručná. Za najviac zastaranú ju považujem práve v tom, že je príliš schematická a nedostatočná.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.