Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2018, 23:16

Ministerka školstva odmietla zaregistrovať vedcov

Transformáciu Slovenskej akadémie vied zatiaľ sprevádzajú problémy, jej predseda Pavol Šajgalík sa však zániku zatiaľ neobáva.

Budúcnosť Slovenskej akadémie vied stojí na vážkach. Vedci mali od začiatku leta fungovať vo verejno-výskumných inštitúciách, ministerstvo školstva ich však odmietlo zaregistrovať. Šéfka rezortu Martina Lubyová tvrdí, že nedodali potrebné dokumenty na dokončenie transformácie. SAV sa však bráni, ministerstvo chce podľa nej doklady nad rámec zákona.


Desaťročný proces
Právne vákuum, tak nazýva predseda SAV Pavol Šajgalík situáciu, v ktorej sa ocitli. Aj keď podľa zákona už SAV je verejno-výskumná inštitúcia od 1. júla, nie je zapísaná v registri. „Ministerstvo školstva je správcom zápisu registrácií, môže to urobiť vtedy, keď sme splnili všetky zákonné požiadavky, toto zatiaľ nenastalo,“ opisuje v rozhovore pre HNtelevíziu Šajgalík situáciu. „Ak by bolo všetko doplnené, od 1. júla by ministerstvo zaregistrovalo tých asi 50 inštitúcií. Ale podklady boli dodané v posledný deň lehoty, pričom sa zistilo, že viacero zákonných náležitostí chýba,“ vyjadrila sa k situácii ministerka Martina Lubyová.


Transformácia SAV pritom prebieha už niekoľko rokov, musel sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.