Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2018, 00:00

Legenda ľudovej tvorby SĽUK sa topí v problémoch

Na ikonický SĽUK spadajúci pod rezort kultúry si posvietili vládni audítori. Štátna kontrola poukázala na desiatky vážnych pochybení.

Legenda ľudovej tvorby SĽUK sa topí v problémoch
Zdroj: TASR

Netransparentné verejné obstarávanie, nefunkčné organizačné štruktúry, neexistujúce pracovné posty či desaťtisícové pohľadávky voči štátu. „Vnútorní audítori upozorňujú na vážne nedostatky v nastavení, najmä však vo fungovaní riadiaceho a kontrolného systému, a to predovšetkým vo vykonávaní základnej finančnej kontroly, pri verejnom obstarávaní, v správe majetku štátu a vo vedení registratúry,“ píše sa v záverečnom verdikte audítorskej správy, ktorou disponujú HN.

Chaos a neriešené problémy
Samotná kontrola, ktorej cieľom bola analýza efektívneho fungovania organizácie, si posvietila v časovom rozmedzí od januára 2016 do júna 2017 na päť konkrétnych oblastí. A to organizačná štruktúra, dodržiavanie pravidiel verejného obstarávania, rozpočet, kontrola správy majetku štátu a správa registratúry. Štátny audit v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve tak preukázal 34 pochybení, z čoho 25 má status vysokej závažnosti. „Z výsledkov auditu je zrejmé, že závažné problémy v organizácii boli roky neriešené. V niektorých oblastiach riadenie zlyhalo a je tam vyslovene chaos,“ konštatuje Peter Kunder z organizácie Aliancia Fair-play. Ministerskí audítori dospeli k nelichotivým záverom štúdiom dokumentov či rozhovormi so zamestnancami. Audítor Marián Ráno zo spoločnosti Solidita pripomína, že nešlo o klasický audit medzi subjektom a nezávislým audítorom nazývaný štatutárny, ale o audit zriaďovateľa, teda ministerstva kultúry, voči podriadenej organizácii, SĽUK-u. „Vzhľadom na skutočnosť, že ide o vážne nedostatky, výsledky audítorskej správy sú skôr negatívne ako pozitívne,“ komentuje Ráno výsledky kontroly.


Ministerstvo podcenilo kontroly
Audítori zároveň vytýčili sériu opatrení, ktoré musí generálny riaditeľ Juraj Hamar v rámci štruktúr SĽUK-u prijať. Podľa rezortu kultúry v súčasnosti čakajú na Hamarove odpovede, termín stanovili do konca tohto týždňa. „Následne sa očakáva prijatie definitívneho stanoviska k SĽUK-u a k pánovi generálnemu riaditeľovi SĽUK-u,“ upozornili z ministerstva. Finálnu správu o napravených pochybeniach očakávajú do konca októbra tohto roku. Podľa Petra Kundera za kritický stav organizácie môže práve jeho generálny riaditeľ, no zároveň prízvukuje, že s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.