Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 00:00

Budúcnosť MHD je v autonómnych autobusoch

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Budúcnosť MHD je v autonómnych autobusoch
Zdroj: Jan Kužník, Technet.cz

Ročne do nich firmy nalejú miliardy, vzbudili aj záujem svetových IT gigantov. Reč je o autonómnych vozidlách. Myšlienka vytesniť z áut vodičov sa v priebehu uplynulých desaťročí zmenila z utópie na realitu, ktorú mnoho ľudí prijíma s nevôľou. Obzvlášť po tom, čo v marci tohto roka autonómne vozidlo alternatívnej taxislužby Uber usmrtilo chodkyňu. Výrobcovia inteligentných áut a technologickí vizionári sú však presvedčení, že bez vodičov bude cestná premávka bezpečnejšia. Eliminuje sa totiž zlyhanie ľudského faktora.

Budúcnosť v autonómii
Dva mesiace po smrteľnej nehode vyšetrovanie ukázalo, že automaticky riadené auto nezlyhalo. Jeho senzory identifikovali objekt v jazdnej dráhe 1,3 sekundy pred nárazom, čo je postačujúci čas na manéver alebo zabrzdenie. K zrážke prišlo, lebo Uber vo svojich autonómnych autách vypína systém núdzového zastavenia. Vraj preto, aby neznižoval plynulosť jazdy. Senzory totiž reagujú na všetko – aj keby mal autu v ceste stáť predmet vo veľkosti škatuľky cigariet. V autonómnych autách však stále sedia ľudia, ktorí majú v prípade núdze prevziať riadenie. Sú to takzvaní „bezpečnostní vodiči“, ktorí sa podľa šéfa spoločnosti Tesla a vizionára Elona Muska z áut vytratia tak, ako kedysi obsluha vo výťahoch.Plne autonómna alternatíva kyvadlovej dopravy funguje už od januára 2016 napríklad v Holandsku. Vozidlá ParkShuttle jazdia po šesťkilometrovej trase s tromi zastávkami a za nepriaznivého počasia nepremávajú. Nejde o tradičný veľký autobus s desiatkami miest na sedenie, ale o akýsi horizontálny výťah. Pripomína ho vzhľadom aj kapacitou. Experiment s „veľkým“ autobusom bez vodiča

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.