Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 00:00

Učitelia zarábajú rovnako, bratislavskí si dovolia menej

Pedagógom v hlavnom meste mzda nestačí, v regiónoch však ide o slušný zárobok.

Učitelia zarábajú rovnako, bratislavskí si dovolia menej
Zdroj: HN/Pavol Funtál, Ilustračná snímka

Od Michaloviec po Bratislavu majú pedagógovia rovnaké platy. Kým na strednom či východnom Slovensku sú mzdy učiteľov pre zamestnancov zaujímavé, v hlavnom meste je to žalostne málo. Svoje o tom vie aj 25-ročná učiteľka slovenčiny na bratislavskej základnej škole.

Klaudia, ktorá nechcela zverejniť svoje celé meno, HN ho však majú k dispozícií, je rok po ukončení školy. „Tarifný plat mám momentálne 690 eur, ale ešte sú tam príplatky pre začínajúceho učiteľa,“ hovorí Klaudia, ktorej plat je rovnaký ako pedagóga v Snine či Banskej Bystrici.

Radšej odísť

Keď v školstve začínala, musela absolvovať adaptačné štúdium, od mája je už však samostatný pedagogický zamestnanec. „Riaditeľ povedal, že preto postupujem o platovú triedu, ale aj na výplatnej páske z júna mám to isté, čo na tej z mája,“ krúti hlavou. Momentálne spolu s priateľom býva v podnájme.

Ak by však bola sama, prenájom celého bytu by neutiahla. „Neviem si predstaviť, že by som si zo svojho platu zobrala hypotéku, pretože žiadna banka by mi ju ani nedala,“ tvrdí. Najviac jej prekáža, že po zaplatení nájmu jej ostanú financie len na najdôležitejšie výdavky a nem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.