Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 00:00

Zákon o odpadoch je dostatočný, problémom sú ľudia

Očakáva sa, že nelegálne skládky budú nahlasovať ľudia sami, hovorí pre HN Annamária Tóthová, advokátka Dvořák Hager & Partners.

Zákon o odpadoch je dostatočný, problémom sú ľudia
Zdroj: TASR - Marko Erd

Podľa portálu TrashOut má Slovensko najviac ilegálnych skládok v Európskej únii. Prečo je to tak? Je ilegálne skládkovanie nedostatočne ošetrené zákonom?

Problematiku nelegálneho skládkovania rieši hlavne zákon o odpadoch, a to na jednej strane príkazmi a na druhej zákazmi. Podľa zákona o odpadoch je každý povinný nakladať s odpadmi alebo inak s nimi zaobchádzať v súlade s týmto zákonom. Zároveň platí, že každý je povinný nakladať s odpadom alebo inak s ním zaobchádzať takým spôsobom, ktorý neohrozuje zdravie ľudí a nepoškodzuje životné prostredie, a to tak, aby nedochádzalo k riziku znečistenia vody, ovzdušia, pôdy, horninového prostredia a ohrozenia rastlín a živočíchov.

Zákon o odpadoch tiež vyslovene zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom v súlade s týmto zákonom, takže vlastne zakazuje nelegálne skládkovanie. Preto si myslím, že zákonná úprava je dostatočná, problém vidím skôr v kontrolách a tiež povedomí ľudí.
Ako sa riešia prípady ilegálnych skládok?

Úpravu opäť nájdeme v zákone o odpadoch. Základným predpokladom je, že ľudia nezákonne umiestnený odpad nahlásia buď priamo obci, alebo okresnému úradu. Môže tak urobiť ktokoľvek, povinnosť nahlásenia má len vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti, na ktorej bol odpad uložený. Ak ide o odpad uložený do vodného toku alebo na jeho breh, informuje sa o tom aj orgán vodnej správy.

Po preverení skutočností sa správny orgán odpadového hospodárstva rozhodne, či mohlo prísť k spáchaniu trestného činu alebo nie. Ak áno, podá trestné oznámenie a prípad rieši polícia,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.