Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 00:00

Štát odklepol miliardový nákup amerických stíhačiek

Na druhú koľaj tak odsunuli ponuku Švédov na lietadlá Gripen. Historický nákup armádnej leteckej techniky vzbudil viacero otáznikov aj v radoch odborníkov.

Štát odklepol miliardový nákup amerických stíhačiek
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rozhodnutie, ktoré bolo predmetom sporov, padlo. Vláda dala zelenú lietadlám typu F16 za 1,6 miliardy eur. Napriek tomu, že materiál s konkrétnymi cenovými ponukami oboch krajín sa nachádzal v utajenom režime, premiér Peter Pellegrini vyrukoval po včerajšom rokovaní vlády a Bezpečnostnej rady s niekoľkými číslami.

„Za 14 kusov, výcvik a muníciu pre lietadlá, logistiku na dva roky Slovensko zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,6 miliardy eur,“ podčiarkol predseda vlády.

Zároveň dodal, že od roku 2019 do roku 2024 vláda odkrojí rezortu obrany rozpočet 11,6 miliardy eur. Práve z tejto sumy poputuje vyše miliarda aj na nákup amerických lietadiel.

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ podčiarkol šéf rezortu obrany Peter Gajdoš.

Podľa veliteľa Vzdušných síl Slovenskej republiky Ľubomíra Svobodu bude na politickom rozhodnutí, kde budú armádne stroje nasadené. „Bojové lietadlá sa nekupujú na používanie v mieri, ale v ozbrojenom konflikte. Toto lietadlo je spôsobilé byť nasadené kdekoľvek na svete,“ upozo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.