Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 00:00

Osýpková epidémia sa šíri po celej Európe

Osýpky nie sú len problémom Slovenska. Od januára bol vyhlásený stav epidémie v štvrtine európskych štátov. Dôvodom je hygiena aj klesajúca miera očkovania.

Osýpková epidémia sa šíri po celej Európe
Zdroj: Wikimedia Commons

Na východe Slovenska zúria osýpky. Epidémia v rozsahu, aký je u nás v súčasnosti, nebola na Slovensku posledných 20 rokov. V Michalovciach je preto vyhlásená mimoriadna situácia. Kontrolu prevzal krízový štáb, ktorý v stredu prijal plán špeciálnych opatrení od dočasného zrušenia kultúrnych podujatí cez monitoring polície až po pohotovostné očkovanie. Zdravotníci totiž upozorňujú, že práve nedostatočná vakcinácia stojí za rozšírením tohto vysoko nákazlivého ochorenia nielen u nás, ale i po celej Európe. HN vám prinášajú prehľad témy v otázkach a odpovediach.

1. Aká je situácia na Slovensku?
V okresoch Michalovce a Sobrance od mája lekári zaevidovali 170 prípadov osýpok, nakazených je aj deväť zdravotníkov. Situácia sa začala zhoršovať koncom minulého týždňa, hospitalizovaných bolo doteraz 130 ľudí. Bol preto zostavený krízový štáb. Súčasťou zasadnutia bolo aj prijatie mimoriadnych opatrení. „Mesto Michalovce je v maximálnej miere súčinné s Regionálnym ústavom verejného zdravotníctva a zdravotníkmi,“ informovala HN hovorkyňa primátora Mestského úradu Michalovce Iveta Palečková. „Zvyšuje sa monitorovanie rómskych osád, pokračuje sa v očkovaní v ohniskách nákazy. Pri očkovaní bude asistovať tiež polícia, preočkovávať sa budú zamestnanci štátnej a verejnej správy. Do konca júla sa rušia v meste hromadné verejné podujatia,“ uviedla pre HN hovorkyňa ministerstva vnútra Michaela Paulenová. Ak niekto povinné očkovanie odmietne, úrady majú právo pokuto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.