Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 00:00

Výroba slovenských Kenzel bicyklov zostáva v rodine

Firma Jozefa Kendera si vyrába vlastné ráfiky, rámy, vidlice a ako jediná na Slovensku aj vlastné kolesá.
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Teplé počasie a rovina Hurbanova predstavuje ideálne prostredie pre viacero firiem. Jednou z nich je aj predajca bicyklov Kenzel, ktorý tam tieto dopravné prostriedky vyrába už od roku 1991. Odvtedy sa už však firma a jej bicykle vypracovali a dnes ich môžu ľudia nájsť po celej Európe.

Začiatok bola zelenina
Rodina Kenderovcov sa najprv plánovala venovať predaju zeleniny, dreva a iných poľnohospodárskych výrobkov. Dnes už o tomto prvotnom pláne svedčí len meno. Práve to predstavuje spojenie priezviska Kender a slova zelenina.

Od zeleniny sa však zakladateľ firmy Jozef Kender v 90. rokoch posunul preč a spolu s bratrancom z Maďarska začal obchodovať so súčiastkami na babety. Kender sa však stretával s čoraz väčším záujmom práve o súčiastky na bicykle. „Babety a bicykle sú v podstate ten istý strih. My sme sa časom preorientovali na bicykle,“ tvrdí. Napriek tomu, že súčiastky boli kupované v Československu, všetky sa vyvážali do Maďarska. Dôvodom bolo najmä to, že na slovenskom trhu už fungovali viaceré zabehnuté firmy.

Prechod na domácu výrobu
Firma sa postupne začala vypracovávať. Z prevážanie súčiastok v jednom aute sa v roku 1993 prepracovala až k otvoreniu výrobného skladu v Hurbanove. Napriek tomu, že bicykle sa najprv privážali z Talianska, tento postup firme dlho nevydržal. Po zvážení došlo k zhode, že skladanie priamo doma je ekonomickejšie, a preto si bicykle začali skladať sami. O dva roky od otvorenia dielne vstúpil na trh prvý bicykel s nálepkou Kenzel.
Napriek tomu, že v predaji bicyklov je typické súčiastky si dovážať, Kenzel má iný prístup. Nebolo to tak však od začiatku. „V druhej polovici 90. rokov sme dovážali najmä komponenty z Indie, ktoré boli lacné, no kvalitatívne nevyhovujúce,“ dodáva Kender. Neskôr sa firma začala orientovať na dovoz z Číny a Taiwanu. Tieto krajiny sú práve pre dovoz súčiastok na bicykle veľmi typické a aj väčšina ostatných slovenských predajní ich odtiaľ pre svoje bicykle nakupuje. Napriek tomu, že firma

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.