Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 00:00

Zlato mení na netradično-tradičné šperky

Takto vyzerá návrat ku koreňom a k tradíciám. Takto sa vyrábajú produkty s nálepkou made in Slovakia.

Zlato mení na netradično-tradičné šperky
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Prechádzame úzkou cestou, ktorá je obklopená prírodou. Letné slnko ešte lúky ani hory nevysušilo, všetko je stále zelené. Vchádzame do menšej dedinky Dobrá Niva v blízkosti Zvolena, ktorá nemá ani dvetisíc obyvateľov.

V staršom dome, vedľa hlavnej cesty, na nás už čaká šperkárka Henrieta Môcová, z ktorej len nedávno opadol pracovný stres. Svadobná sezóna je síce v plnom prúde, výrobcovi obrúčok a iných klenotov sa najnáročnejšie obdobie v týchto dňoch blíži ku koncu.

„Ak si niekto chce objednať napríklad obrúčky počas sezóny, tak musí počkať na dodanie aj tri mesiace,“ tvrdí Henrieta. Šperky totiž vyrába postupne, ako jej chodia objednávky. Ak aj niekto objednáva na poslednú chvíľu, nezdá sa jej fér, aby ho uprednostnila pred pármi, ktoré už na objednávku čakajú.

Ľudoví snúbenci

Henrieta nás usadí v kuchyni a ponúkne kávu. Od kuchynského stola sa pozeráme aj na jej pracovný priestor. Kožená stolička, drevený stôl a nad ním poličky. Tu sa tvoria zlaté aj strieborné šperky s ľudovými motívmi. Šperkárka nám ukazuje svoju prácu. Na niektoré klenoty ich majitelia ešte len čakajú. Pozeráme sa na strieborné obrúčky, po obvode majú srdiečkové vzory. „Tu vidíte kombináciu žilinského a bystrického vzoru,“ vysvetľuje Henrieta. Zmapované má ľudové vzory z každého kúta Slovenska, snúbenci si môžu vybrať buď taký, aký sa im páči, alebo ku ktorému majú vzťah. „Bez problémov navrhnem aj jedinečný šperk podľa obľúbeného vzoru či kroja,“ vysvetľuje. Návrh najprv nakreslí a keď ho zákazníci schvália, začína pracovať. Pár obrúčok dokáže vyrobiť za desať dní.

Klenoty s ľudovým vzorom si pritom nevyberajú len folkloristi. Podľa Henriety je to čoraz viac in. Nápad s ľudovými prvkami pritom prišiel zaujímavo. Keďže Henrietu zaujíma história a jej manžel je umelecký kováč, ktorý vyrába meče, najprv začala vyrábať veľkomoravské šperky. „Šermiari objednávali šperky pre svoje manželky, obľúbené boli náušnice v tvare lunice,“ vysvetľuje. Ešte predtým

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.