Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 00:00

Veľké čakanie. Kde viazne spravodlivosť po zrušení Mečiarových amnestií?

Zrušenie Mečiarových odpustkov oživilo nielen prípad únosu Michala Kováča mladšieho, v ktorom figuruje aj Ivan Lexa, ale aj miliónová kauza, do ktorej bol zapletený syn prvej hlavy štátu.

Veľké čakanie. Kde viazne spravodlivosť po zrušení Mečiarových amnestií?
Zdroj: TASR / Vladimír Benko

Cez víkend ubehlo dvadsať rokov od odklepnutia kontroverzných amnestií Vladimírom Mečiarom a vyše rok od ich zrušenia parlamentom a Ústavným súdom. Zrušením amnestií sa otvorilo nové vyšetrovanie, ktoré sa dotýka najmä troch kľúčových osôb – Vladimíra Mečiara, Ivana Lexu mladšieho a Michala Kováča mladšieho. V skratke by sa dal celý priebeh charakterizovať ako veľké čakanie.

(Ne)premlčaný Mečiar
V prvom prípade sa spočiatku zdalo, že historický verdikt nepostihne samotného otca amnestií Vladimíra Mečiara. Vyšetrovateľ totiž expremiérovo stíhanie možného zneužitia právomocí stopol z dôvodu premlčania celej veci. S verdiktom sa nestotožnila Generálna prokuratúra a prípad expresne oživila a posunula Krajskej prokuratúre. „Vo veci bude vykonané vyšetrovanie zamerané na preukázanie toho, či boli naplnené znaky trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa zo strany Vladimíra M.,“ opísala aktuálnu situáciu v stanovisku prokuratúra.

Video vysvetľuje, o čo ide v kauze Mečiarových amnestií:

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.