Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2018, 16:32

Prieskum: Slováci neveria polícii najviac z celej EÚ, po vražde Kuciaka sa to ešte zhoršilo

Eurobarometer zverejnil čísla merané v druhej polovici marca, mesiac po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.  

Prieskum: Slováci neveria polícii najviac z celej EÚ, po vražde Kuciaka sa to ešte zhoršilo
Zdroj: Facebook/Polícia SR

Slovenskej polícií nedôveruje viac ako polovica verejnosti. Najnovší prieskum Eurobarometru ukázal, že Slovensko obsadilo prvú priečku v rebríčku nedôveryhodnosti polície.

Podľa údajov Eurobarometra z marca 2018 vyplýva, že 55 percent Slovákov nedôveruje polícii. Eurobarometer zverejnil čísla merané v druhej polovici marca, mesiac po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.  

Štáty s najvyššou nedôverou v políciu

Zdroj: Eurobarometer

V rebríčku sme si pohoršili

Výsledky vlaňajšieho prieskumu z novembra 2017 ukazujú, že sme si pohoršili. V minuloročnom prieskume nedôvera v políciu na Slovensku dosahovala 52 percent a skončili sme tretí od konca. Ešte horšie sa ocitli Bulharsko s 53 percentami a Macedónsko s 54 percentami. 

Transparency International Slovensko na svojej sociálnej sieti napísalo, že je potrebné urobiť následovné kroky k budovaniu dôvery. Ide predovšetkým o "riešenie vážnych káuz, vrátane tých politicky citlivých, a výber dôveryhodného nového šéfa polície na jeseň. Kiežby bolo nedávne zatknutie P. Ruska a M. Kočnera trendom k skutočným zmenám v práci polície."  

Dôveruje menej ľudí

V najnovšom prieskume sa taktiež respondentov pýtali, nakoľko ľudia dôverujú polícií. Tohtoročný prieskum Eurobarometru ukazuje, že len 38 percent verejnosti na Slovensku dôveruje polícií. V minuloročnom prieskume dôverovalo polícií o päť percent viac ľudí.

V susednom Česku dôveruje polícií 67 percent ľudí, v Maďarsku 66 percent, v Poľsku 53 percent a v Rakúsku až 81 percent ľudí. Najvyššia dôvera v políciu je podľa prieskumu v Dánsku, ktoré dosiahlo 94 percent.

Štáty s najvyššou dôverou v políciu

Zdroj: Eurobarometer

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

​​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.