Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2018, 00:00

Ficov zákon proti Maďarom sa minul účinku. Maďarské občianstvo uprednostnila len stovka ľudí

Odpoveď Roberta Fica na maďarskú právnu normu vo forme zákona o štátnom občianstve sa minula účinku. Pre ňu prišlo o slovenské občianstvo viac ľudí, ktorí žiadali to britské či nemecké, ale nie maďarské.

Ficov zákon proti Maďarom sa minul účinku. Maďarské občianstvo uprednostnila len stovka ľudí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kontroverzný zákon z roku 2010 z dielne prvej Ficovej vlády mal byť reakciou na maďarský zákon o dvojitom občianstve. Za osem rokov pripravil dokopy o slovenské pasy 2 398 ľudí. „Bola to provokatívne práve Maďarská republika, ktorá prijala zákon umožňujúci prijať maďarské občianstvo bez naplnenia elementárnych pravidiel, ako je napríklad trvalý pobyt na území Maďarskej republiky,“ rázne predniesol svojho času vtedajší premiér Robert Fico. Zmysel zákona namiereného proti Maďarom sa však v praxi vôbec nepremietol. Paradoxne podľa posledných čísel nestratilo slovenské občianstvo najviac ľudí prijatím maďarského, ale českého či nemeckého občianstva. Iba 109 ľudí totiž prišlo o slovenské občianstvo za to, že si vybavili aj to maďarské. O viac slovenských pasov prišlo 601 ľudí, ktorí požiadali o české občianstvo, 550 ľudí to nemecké alebo 356 ľudí o občianstvo Veľkej Británie.

„Bol prijatý v kontexte zložitých slovensko-maďarských štátnych vzťahov a podľa mňa poškodzuje jednotlivcov,“ upozornil pol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.