Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2018, 14:32

Slovensko Merkelová vynechala. Nie som zástancom teatrálnych gest, reaguje Pellegrini

Nemecká kancelárka sa na Slovensko neobrátila preto, lebo nepatrí medzi krajiny, z ktorých migranti do Nemecka prichádzajú.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nerokovala so Slovenskom o dohode o urýchlenom vrátení migrantov z Nemecka do krajiny, kde sa registrovali.

Povedal to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. Ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky, teda Česko, Poľsko a Maďarsko už v sobotu popreli informácie z listu, ktorý kancelárka zaslala svojim politickým partnerom, že od nich získala prísľub dohody o návrate migrantov.

"Kancelárka Merkelová sa logicky obrátila na tie krajiny, z ktorých migranti do Nemecka prichádzajú, to je celé," povedal Korčok novinárom v sobotu v lietadle pri ceste z Francúzska. "Keďže zo Slovenska do Nemecka migranti neprichádzajú, logicky sa na nás kancelárka nemohla obrátiť, takže to je celé a je to absolútny nezmysel," dodal.

Premiér Peter Pellegrini už v piatok po skončení summitu EÚ uviedol, že s ním Merkelová o takejto dohode nehovorila a že počty ľudí, ktorých by sa týkala, sú skoro nulové. "Z našej strany by to bolo len prázdne gesto. Nie som zástancom teatrálnych gest," povedal Pellegrini.

Český premiér Andrej Babiš v reakcii na obsah kancelárkinho listu zaslaného jej koaličným partnerom vyhlásil, že sa žiadne rokovanie s Nemeckom v tejto veci nekonalo a že česká vláda by sa k takejto dohode nepripojila. Podobne sa vyjadrili aj predstavitelia Maďarska a Poľska.

Podľa hovorcu nemeckej vlády však česká strana vyjadrila ochotu rokovať o dohode ohľadom zlepšenej spolupráce pri vracaní osôb z Nemecka do štátu EÚ, v ktorom boli zaregistrované.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.