Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2018, 11:54

Na Slovensku chce vzniknúť ďalšie politické hnutie - Nezávislí

Politické hnutia na Slovensku vznikajú občas aj tak, že si niekto napríklad kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju.

Na Slovensku chce vzniknúť ďalšie politické hnutie - Nezávislí
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Na Slovensku chce vzniknúť ďalšie politické hnutie. Má sa volať Nezávislí a v jej prípravnom výbore sú Terézia Šajgalíková z Banskej Bystrice, Peter Benč z Ľubietovej a Peter Chovanec z Banskej Bystrice. Informácie o formovaní novej strany TASR získala z webu ministerstva vnútra.

Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 150 politických strán a hnutí. Politické hnutia na Slovensku vznikajú občas aj tak, že si niekto napríklad kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju.

Pokiaľ strana nevzniká kúpou a premenovaním už existujúcej, jej zakladatelia musia vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.

Pravidlá pre politické strany by sa mali meniť. Koalícia má v druhom čítaní nové pravidlá. Majú sa určiť limity na členov pre politické strany, ktoré chcú kandidovať do volieb do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu.

Novela zákona o politických stranách má tiež zabrániť kupovaniu strán, zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi. Vznik strany by právna norma nemala podmieňovať minimálnym počtom členov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.