Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2018, 11:56 Aktualizované dňa 30.06.2018 o 14:54

Črtá sa ďalší spor SNS s ombudsmankou. Genderová ideológia chce rozložiť klasickú rodinu, tvrdí Hrnko

Národniarom sa nepáči, ak pochody ako Dúhový Pride podporujú štátne orgány.

Črtá sa ďalší spor SNS s ombudsmankou. Genderová ideológia chce rozložiť klasickú rodinu, tvrdí Hrnko
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová (nominantka Most-Híd) nevidí dôvod, prečo by nemala aj tento rok podporiť Dúhový Pride. Uviedla to poradkyňa pre médiá a komunikáciu Kancelárie verejnej ochrankyne práv Michaela Pavelková.

"Vzhľadom na to, že situácia LGBTI ľudí na Slovensku sa z ľudskoprávneho hľadiska od minulého roka nezmenila, verejná ochrankyňa práv nevidí dôvod, prečo by Dúhový Pride nemala podporiť aj tento rok," uvádza v reakcii na vyjadrenie podpredsedu SNS Antona Hrnka. Ten napísal, že by národniari neradi videli Patakyovú na Dúhovom Pride a pripomenul, že ombudsmanka bola do úradu zvolená aj hlasmi SNS.

Pozrite si aj prejav ombudsmanky Patakyovej na Dúhovom Pride v auguste 2017:

Hrnko kritizuje zneužívanie "komunít inakých"

"Ombudsmanka Mária Patakyová je toho názoru, že v našej krajine treba na problém právneho prehliadania LGBTI komunity upozorňovať. Práve verejná ochrankyňa práv ako nezávislý ústavný orgán má chrániť ľudské práva všetkých ľudí bez rozdielu, obzvlášť zraniteľných skupín," zdôraznila Pavelková.

SNS sa nepáči, ak pochody ako Dúhový Pride podporujú štátne orgány. Strana by na podujatí nerada videla osoby ako verejnú ochrankyňu práv Patakyovú a zástupcov jej úradu. SNS tiež zdôraznila, že je tolerantná ku všetkým formám "inakosti", ktoré nie sú v rozpore so slovenskými zákonmi, ale nepokladá za opodstatnené metódy a formy organizátorov a účastníkov týchto pochodov.

Hrnko kritizuje zneužívanie "komunít inakých" na šírenie neoliberálnej "genderovej" ideológie, ktorej cieľom je podľa SNS rozloženie klasickej rodiny. "Preto by sme neradi videli osoby ako pani ombudsmanku Patakyovú a zástupcov jej úradu na tomto podujatí, najmä, keď bola pani ombudsmanka zvolená do svojho úradu aj hlasmi SNS a pred voľbou nám dala záruky, že tieto ideológie nebude podporovať," zdôrazňuje Hrnko.

Zastupuje všetkých občanov, reaguje Most

Verejný ochranca práv zastupuje všetkých občanov Slovenska. Demokraticky zmýšľajúci predstavitelia politických strán mu nemajú vo zvyku klásť ultimátum. Uviedla to hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár v reakcii na Hrnkovo vyjadrenie.

Most-Híd zdôrazňuje, že ombudsmana hlasy žiadnej strany nezaväzujú ani k účasti, ani k neúčasti na Dúhovom Pride. "Inštitút verejného ochrancu práv sa vyznačuje nezávislosťou. Osoba, ktorá túto funkciu zastáva, zastupuje všetkých občanov našej krajiny," zdôraznila Debnár. Dodala, že každý verejný činiteľ navrhnutý stranou Most-Híd vykonáva svoju funkciu zodpovedne, v rámci ústavy a programového vyhlásenia vlády. "Nepotrebuje odporúčania iných politikov," doplnil Most-Híd.

Už vlani SNS kritizovala Patakyovú v súvislosti s Dúhovým Pride-om, keď ombudsmanka vyvesila na svoj úrad dúhovú vlajku. Most-Híd, ktorý Patakyovú nominoval, sa ombudsmanky vlani zastal. Patakyová vtedy napriek kritike SNS vystúpila na podujatí s príhovorom.

Pochod za práva LGBTI ľudí sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí. Uskutoční sa aj s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2018, individuálnej dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.