Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 00:00

Zbili farmára. Za Fica získali lukratívne​ štátne zákazky

Súkromná bezpečnostná služba, ktorá brutálne zbila farmára z východu, si za vlád Roberta Fica na štátnych zákazkách účtovala státisíce až milióny eur.

Zbili farmára. Za Fica získali lukratívne​ štátne zákazky
Zdroj: TASR

SBS Shield má „šťastie“ na lukratívne kontrakty s ministerstvami či inými štátnymi inštitúciami. Miera úspešnosti bezpečnostnej firmy z Michaloviec narástla práve po nástupe druhej vlády Roberta Fica v roku 2012.

Dlhuje štátu
SBS Shield vznikla na začiatku milénia pod názvom Hrva a v súčasnosti ju vedie módna návrhárka Drahomíra Adamová. Profesijné portfólio bezpečnostnej služby sa podľa Centrálneho registra zmlúv rapídne rozšírilo o štátne zákazky po páde vlády Ivety Radičovej. Štyri mesiace po návrate Roberta Fica do premiérskeho kresla Shield uzavrel zmluvu napríklad s ministerstvom obrany na takmer 90-tisíc eur či so štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky na 123-tisíc eur.

Postupne tak spoločnosť v priebehu rokov prepožičala svoje služby aj ďalším inštitúciám ako ministerstvo vnútra, ministerstvo dopravy, ministerstvo životného prostredia či úradu vlády. Úrad vlády vylučuje akékoľvek protekčné praktiky voči SBS-ke a argumentujú, že zákazky uzatvorené so Shieldom sa uskutočnili cez tzv. Elektronický kontrakčný systém, ktorý je automatizovaný a anonymný. „Zo strany verejného obstarávateľa nie je možné nijakým spôsobom ovplyvňovať priebeh súťaže,“ tvrdia.


V roku 2015 vtedajší minister dopravy Ján Počiatek zase podpísal s firmou zákazku na stráženie objektu rezortu na 2,5 milióna eur. Michalovskej firme sa darí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.