Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2018, 15:57

Sudca ukázal, prečo pustil Kočnera s Ruskom na slobodu

Sudca nesúhlasil s argumentami prokurátora.

Sudca ukázal, prečo pustil Kočnera s Ruskom na slobodu
Zdroj: TASR/ koláž HN

Špecializovaný trestný súd sprístupnil denníku SME rozhodnutie, na základe ktorého sudca Roman Púchovský rozhodol o nevzatí do väzby Mariana Kočnera a Pavla Ruska. 

Na základe zverejneného rozhodnutia vyplýva, že sudca sa stotožnil s tým, že obaja obvinení by mali byť trestne stíhaní. Nevidí však dôvod na stíhanie vo väzbe. 

Sudca nesúhlasí s prokurátorom

Sudca sa nestotožnil ani s názorom prokurátora, že Marian Kočner marí vyšetrovanie tým, že odmieta poskytnúť originály zmeniek. "Nevydanie dôkazu obvineným nemôže byť nijakom prípade chápané ako marenie objasňovania skutočností závažné pre trestné konanie," píše sudca v rozhodnutí. 

Prokurátor ďalej argumentoval tým, že obaja obvinení by na slobode mohli pokračovať v páchaní trestnej činnosti. To vysvetľoval tým, že obaja sú trestne stíhaní aj v iných veciach. 

Nevidí dôvod ich stíhať väzobne

"Pokiaľ ide o vedenie trestných stíhaní voči obvineným konštatujem, že počet trestných stíhaní voči jednotlivým obvineným nezakladá dôvodnosť obavy pokračovania trestnej činnosti," píše sa ďalej v zverejnenom rozhodnutí. 

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil Kočnera a Ruska z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Vyšetrovateľ podľa informácie TASR žiada uvaliť v prípade kolúznu a preventívnu väzbu.

Rozhodne najvyšší súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu v neskorých večerných hodinách neuznal dôvody na väzbu a oboch obvinených prepustil. "Súd neuznal dôvody na vzatie do väzby zo zadržania s tým, že v najbližších dňoch bude rozhodovať najvyšší súd," informoval právny zástupca Pavla Ruska Marek Para.

Právni zástupcovia informujú o rozhodnutí súdu:

Prokurátor však podal voči rozhodnutiu sťažnosť, čím sa prípad dostal na Najvyšší súd SR. Pojednávanie prebehne 28. 6. 2018 o 14:00 a má byť prístupné verejnosti.

Obvinenia boli voči podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a bývalému riaditeľovi TV Markíza a exministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi vznesené v prípade falšovania televíznych zmeniek v hodnote 70 miliónov eur. Ruskov právny zástupca avizoval, že proti vzneseniu obvinenia podajú sťažnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.